ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یک نوع ریزش مو است که در آن نواحی دایره‌ای کوچک یا بزرگی در نواحی مختلف بدن دچار طاسی می‌شوند. در این نوشتار می‌خواهیم با کمک جدیدترین تحقیقات علمی، علت ریزش موی سکه ای را بررسی و تحلیل کنیم.

همه چیز در مورد آلوپسی آره آتا

شما می‌توانید با استفاده از منوی کنار صفحه یا لینک‌هایی که در طول این مقاله برایتان قرار داده‌ایم به سایر مقالات مرتبط با «آلوپسی آره آتا» بروید و اطلاعات خود را تکمیل کنید.

سازوکار ریزش موی سکه‌ای

چرا-دانستن-علت-ریزش-موی-سکه‌ای-مهم-است

می‌دانیم ریزش موی سکه ای نوعی بیماری خودایمنی است. این یعنی سیستم ایمنی بدن یا همان گلبول‌های سفید جان‌فشان! به جای آنکه با عوامل بیگانه به مقابله بپردازند به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند.

یادآوری

فولیکول مو ارگانی کوچک و سازنده‌ی مو در بدن انسان است.

پس به نظر می‌رسد علت ریزش موی سکه ای پیدا شده است. اما اشتباه نکنید. این تازه شروع مسیر است. آن‌چه که مهم است بررسی فاکتورهای تسریع‌کننده این بیماری است. چه عاملی باعث می‌شود بیماری ایجاد شود، درمان شود یا پایدار بماند.

مرور نکات مهم آلوپسی آره آتا

اگر مقالات دیگر سایت را درباره ریزش موی سکه ای مطالعه کرده باشید، درباره آن به قدر کفایت می‌دانید. نکات قابل توجه درباره ریزش موی سکه‌ ای را با هم دوره می‌کنیم:

  • ریزش موی سکه ای به صورت طاسی در اشکال دایره‌ای یا بیضوی در نواحی مودار بدن دیده می‌شود.
  • در محل ریزش زخم یا خراشیدگی نداریم اما ممکن است خارش یا سوزش احساس شود.
  • ریزش موی سکه ای فرایندی سریع است. ممکن است تمام موهای ناحیه‌ای از سر یا ریش و … ظرف مدتی کوتاه بریزد.
  • درمان بیماری عموما خودبه‌خودی است و در حدود ۵۰ درصد مواقع بدون نیاز به دارو رفع می‌شود.
  • این بیماری در کودکان هم دیده می‌شود و معمولا در آن‌ها کمی شدیدتر است.
  • همان‌طور که گفته شد علت بیماری ریزش موی سکه ای، ایجاد مشکل در دستگاه ایمنی بدن است.
  • در مقاله‌ای جداگانه به ریزش موی سکه ای در کودکان پرداخته‌ایم.

بررسی علت ریزش موی سکه ای

دست طبیعت، فولیکول مرا مچین…!

علت ریزش موی سکه ای

اینکه بخواهیم مقاله‌ای برای علت ریزش موی سکه ای بنویسیم، هم کار سختی است هم کار مهمی است. کار سختی است زیرا موضوعی بسیار پیچیده و مبهم است. علم هر روز پیشرفت می‌کند و ممکن است نظریه‌های قبلی را نقض کند. پرداختن به موضوع طاسی سکه ای مو هم‌چنین بسیار مهم است. زیرا ممکن است ریزش موی سکه ای ما نشانه‌ای باشد از سبک زندگی نادرست ما. به هر ترتیب، باید علت این بیماری که نام علمی آن آلوپسی آره آتا است را بررسی کنیم تا ببینیم آیا این سوتفاهم میان دستگاه ایمنی و فولیکول بیچاره مو! اتفاقی بوده؟

ژنتیک؛ متهم ردیف اول

یکی از علت های ریزش موی سکه ای می‌تواند ژنتیکی یا ارثی باشد

همه صفات ما انسان ها نتیجه‌ی است از ژن‌هایی که از والدینمان به ما می‌رسند و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم. تعداد زیادی از این ژن‌ها کشف شده‌اند.

بسیاری از ژن‌هایی که با ریزش موی سکه ای مرتبط بوده‌اند، در پاسخ ایمنی بدن شرکت می‌کنند. این ژن‌ها عمدتا متعلق به یک خانواده بزرگ به‌نام آنتی ژن لوکوسیت انسانی (یا به اختصار HLA) هستند. لوکوسیت نام دیگری برای گلبول سفید است. در بررسی علت آلوپسی آره آتا، ژن‌های HLA اهمیت زیادی دارند و جدیدا مورد توجه قرار گرفته‌اند.

مجموعه HLA به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا پروتئین‌های بدن را از پروتئین‌های ساخته شده توسط عوامل خارجی متمایز کند. برخی از تغییرات در ژن‌های HLA باعث می‌شوند که سیستم ایمنی فولیکول‌های بی‌پناه! مو را مورد حمله قرار دهد.

تحقیقات ثابت کرده‌اند تغییر در این ژن‌ها می‌توانند علت ریزش موی سکه ای باشند.

سایر بیماری‌های خودایمنی؛ جاده دوطرفه!

اگر مبتلا به ریزش موی سکه‌ای هستید، ممکن است یک یا چند بیماری مرتبط نیز داشته باشید. شایع‌ترین این موارد شامل سایر بیماری‌های خودایمنی (مانند بیماری‌های تیروئید) است. هم‌چنین بیماری‌هایی هم‌چون آسم، تب یونجه، بیماری‌های پوستی مانند درماتیت و اگزما نیز ممکن است علت ریزش موی سکه ای باشند.

انواعی از استرس‌ها؛ آری یا خیر؟!

لطفا توجه کنید که انواعی از استرس وجود دارد. استرس عاطفی یکی از انواع آن است. ضربه هم نوعی استرس محسوب می‌شود. نگه‌داری نامناسب مو هم نوعی استرس محسوب می‌شود.

از استرس در منابع بسیاری به عنوان علت ریزش موی سکه ای یاد شده و تحقیقات زیادی هم رویش انجام داده‌اند. به عنوان مثال در تحقیقی که اخیرا (یعنی یک هفته پیش از نگارش این مقاله!) منتشر شده‌، به نکات جالبی رسیده‌اند که در ادامه بررسی خواهیم کرد. اصل مقاله را اینجا مطالعه کنید.

نظریه اصلی برای توضیح آلوپسی آره آتا آن‌ را مربوط به یک پدیده‌ی خودایمنی، ناشی از اختلال در شناسایی فولیکول مو توسط سیستم ایمنی می‌داند. برخی معتقدند ایجاد استرس محیطی به مو مانند شکسته شدن آن، می‌تواند علت طاسی سکه ای مو باشد. یعنی صدمه به فولیکول مو باعث شده که سیستم ایمنی به سراغش برود و آن را از بین ببرد.

درحالی که عده‌ی دیگری از دانشمدان با این نظر موافق نیستند. این دسته از دانشمندان علت طاسی سکه ای مو را برهم خوردن تنظیم و تعادل سیستم ایمنی بدن می‌دانند. در واقع نظریه اول فولیکول مو و نظریه دوم خود سیستم ایمنی را به عنوان مقصر اصلی در ایجاد آلوپسی آره آتا بیان می‌کنند.

شواهد کدام‌یک را تایید می‌کنند؟

هر دو نظریه به خوبی بررسی شده‌اند. در انسان و حیوان آزمایشاتی برای بررسی علت ریزش موی سکه ای انجام شده است. این آزمایشات بیشتر به تایید نظریه دوم کمک می‌کنند.

به هر جهت نظریات فعلی بر این استوار است که …

علت بیماری ریزش موی سکه ای مثل سایر بیماری‌های خودایمنی، برهم‌کنشی از عوامل ژنتیکی، محیطی و ایمنی بدن است.

در صورت نیاز به بررسی‌های بیشتر در ارتباط با طاسی سکه ای مو می‌توانید به مقاله تغییر چشم‌انداز بیماری آلوپسی آره آتا (به زبان انگلیسی) رجوع کنید.

آیا استرس عاطفی می‌تواند علت ریزش موی سکه ای باشد؟

نه‌تنها قلب مرا شکستی بلکه موهایم را هم ریختی!

ارتباط استرس و ریزش موی سکه‌ای

استرس در ایجاد بسیاری از بیماری‌ها نقش دارد. آیا استرس در ایجاد بیماری ریزش موی سکه ای هم نقش دارد؟ واقعیت این است که تحقیقات نقش استرس را به عنوان عامل پدیدآورنده آلوپسی آره آتا هم رد و هم تایید کرده‌اند. آن‌چه در جدیدترین تحقیقات مشخص شده‌است است، استرس در ایجاد بیماری نقش چندانی ندارد اما می‌تواند سرعت بروز یا بهبود آن را تحت تاثیر قرار دهد.

موضوع استرس به‌خصوص در ارتباط با کودکان اهمیت دارد. بسیاری از کودکانی که دچار این بیماری شده‌اند سابقه تجربه استرسی شدید داشته‌اند. به‌عبارتی می‌توان گفت استرس علت ریزش موی سکه ای نیست اما می‌تواند مانند ماشه عمل کند.

نتیجه‌گیری: والدین این بچه کجان؟!

این بیماری به کودکی می‌ماند که والدین خود را گم کرده‌است. تحقیقات ارزنده‌ای در این زمینه شده‌است تا علت طاسی سکه ای مو را بررسی کند. این تحقیقات هم‌اکنون هم درحال انجام است. مسلما کشف بهتر مسیرهای دخیل در ایجاد بیماری به ما کمک می‌کند تا داروهای بهتری برای مقابله با آن تولید کنیم.

تاکنون متوجه شده‌ایم که ژنتیک یک علت ریزش موی سکه ای است. عوامل محیطی و استرس هم در این بیماری نقش دارند. به هر جهت، هرگونه نتیجه جدید را در همین مقاله بروزرسانی خواهیم کرد.

سخنی از طرف ریـرا

در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده بیماری آلوپسی آره آتا را ریشه یابی کنیم. برای این‌کار مانند سایر مقاله‌های این مجله اینترنتی از جدیدترین منابع و تحقیقات بهره بردیم. به‌هرجهت بیماری عجیبی است این طاسی سکه‌ای مو!

تمام هدف ما در تیم تحریریه ریرا بالابردن سطح اطلاعات و آگاهی شما مخاطیبن عزیز است. ما این را به عنوان بخشی از عهدنامه پزشکی خود می‌دانیم. لطفا سوالات، نظرات و نگرانی‌های خود را با ما در میان گذارید. تیم ری‌را برای آرامش‌خاطر شما کار می‌کند.