همه چیز در مورد ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل موضعی یکی از داروهای پرمصرف، پرطرفدار و البته موثر برای درمان ریزش مو است. در این مقاله از سیر تا پیاز این دارو را بررسی کرده‌ایم.
ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل موضعی یکی از داروهای پرمصرف، پرطرفدار و البته موثر برای درمان ریزش مو است. این دارو به شکل محلول و فوم به فروش می‌رسد، برای خریدش نیازی به نسخه ندارید و باید هر روز به سرتان بزنید. در این مقاله می‌خواهیم همه چیز راجع به ماینوکسیدیل را بررسی کنیم؛ از نحوه‌ی مصرف و عوارض جانبی گرفته تا میزان اثرگذاریش که در مطالعات علمی روی تعداد زیادی از مصرف کنندگان بررسی شده است.

در این مقاله خواهید خواند:

ماینوکسیدیل در یک نگاه

ماینوکسیدیل اولین داروی تایید شده توسط سازمان FDA برای درمان ریزش مو با الگوی زنانه و مردانه (آلوپسی آندروژنی) است. سازوکار اثرگذاری این دارو هنوز مشخص نیست. برای رشد دوباره موها باید چند ماه دارو را مصرف کنید و اثرات مثبت ماینوکسیدیل تنها تا زمانی که به استفاده از ادامه دهید، پایدار خواهد بود. معمولاً چند ماه بعد از قطع مصرف دارو، ریزش مو دوباره شروع می‌شود.

طبق قوانین وزارت بهداشت، خرید ماینوکسیدیل نیازی به نسخه ندارد.

این دارو به شکل‌های فوم و محلول در غلظت‌های ۲٪، ۵٪ موجود است. شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی این محصول را تولید می‌کنند. به علاوه محلول ماینوکسیدیل در داروخانه‌ها و به شکل دستساز هم ساخته می‌شود. بین شکل‌های شرکتی داخلی و خارجی و محلول‌های دستساز دارو تفاوت خاصی از نظر اثرگذاری وجود ندارد.

پیش از شروع مصرف بدانید

پیش از مصرف باید مطالعه کنید

اول از همه بدانید و آگاه باشید که مصرف ماینوکسیدیل باید تا زمان نامعلومی ادامه پیدا کند. یعنی چی؟ یعنی تا زمانی که دارو را استفاده کنید، اثر دارد. وقتی دارو را قطع کنید، دوباره ریزش مو شروع شده و موها کمپشت می‌شوند.

دوم باید دقت کنید که این دارو، درمانی برای پوست سر است، نه برای موها. یعنی کاری به جنس مو یا حالت آن ندارد و صرفاً پوست سر را تحریک می‌کند تا ساخت موها را بیشتر کند.

سوم ممکن است در شروع پروسه‌ی درمانی، ریزش مو بیشتر شود که اتفاقی طبیعی است و لازم نیست نگران باشید. علت این اتفاق دقیقاً مشخص نیست ولی به نظر می‌رسد که ماینوکسیدیل فولیکول‌های موساز را تحریک می‌کند و کاری می‌کند که رشد موها را از سر بگیرد. یعنی فولیکول مویی که دارد را رها کرده و شروع به ساخت موی جدید می‌کند. افزایش ریزش موی ناشی از مصرف دارو معمولاً در عرض دو هفته تا حداکثر دو ماه برطرف می‌شود.

لطفاً اگر بعد از مصرف ماینوکسیدیل ریزش موی‌تان بیشتر شد، درمان را قطع نکنید. این مشکل به زودی برطرف می‌شود.

چهارم برای دیدن اثرات ماینوکسیدیل باید حداقل به مدت ۴ ماه (روزی یکبار یا دوبار) از آن استفاده کنید. افزایش رشد موها معمولاً بین ۴ تا ۸ ماه بعد از شروع مصرف قابل مشاهده هستند. بین ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از شروع مصرف نیز نتایج درمانی تثبیت می‌شوند. برای همین معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که یک سال دارو را استفاده کنید و بعد ببینید که تاثیر دارو چگونه بوده است.

بیمهماینوکسیدیل موضعی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیست ولی برخی بیمه‌های تکمیلی محصولات تولید ایران را پوشش می‌دهند.

مصرف ماینوکسیدیل

فوم و محلول ماینوکسیدیل برای بهبودوضعیت ریزش مو و درمان ریزش مو با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنی) استفاده می‌شود. ریزش مو با الگوی مردانه همان شکلی از ریزش مو است که با نام‌های ریزش موی ژنتیکی، ارثی و هورمونی هم شناخته می‌شود. فوم یا محلول ۲ درصد ماینوکسیدیل را برای درمان کم پشت شدن و نازک شدن موها در خانم‌ها استفاده می‌کنند.

[epcl_toggle title=”مصارفی که توصیه نمی‌شوند” custom_class=”” show=”closed”]

استفاده از ماینوکسیدیل موضعی (به صورت فوم یا محلول) برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان موارد زیر بی‌فایده است و معمولاً توصیه نمی‌شود:

 • عقب رفتن خط رویش جلوی سر در آقایان
 • ریزش موی ناگهانی
 • ریزش موی سکه‌ای و ناحیه‌ای (آلوپسی آره آتا)
 • ریزش موی بی دلیل (مثلاً اگر سابقه‌ی ریزش مو در خانواده‌تان ندارید)
 • ریزش مو بعد از زایمان (تلوژن افلوویوم)

برای درمان این موارد فقط زمانی از ماینوکسیدیل استفاده کنید که پزشک متخصص پوست توصیه کرده باشد. بهتر است برای یافتن شیوه درمان مناسب موارد بالا به پزشک مراجعه کنید.

[/epcl_toggle]

نحوه مصرف

اول از همه دستورالعمل نوشته شده روی جعبه یا بروشور محصول را به دقت مطالعه کنید. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید توضیحات را بخوانید (مثلاً خارجی بودن محصول) یا محصولی را خریداری کرده‌اید که توضیحات ندارد (مثل محلول‌های ماینوکسیدیلی که توسط داروساز ساخته می‌شوند)‌ بهترین کار این است که با پزشک یا داروساز در مورد نحوه مصرف مشورت کنید.

کلیات نحوه مصرف را در زیر توضیح داده‌ایم:

[epcl_accordions] [epcl_accordion custom_class=”” title=”دوز مصرف“]

یک نکته: این دارو را باید حداقل به مدت چهار ماه استفاده کنید تا رشد مو اتفاق بیفتد.

خانم‌ها

 • فوم یا اسپری ۵٪ : نصف پیمانه روزی یکبار
 • محلول ۲٪ : ۱ میلی‌لیتر روزی دوبار

آقایان: (غلظت ۵٪ توصیه می‌شود)

 • فوم یا اسپری ۵٪ : نصف پیمانه روزی دوبار
 • محلول ۲٪ یا ۵٪ : ۱ میلی‌لیتر روزی دوبار
[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”اگر یک دوز را فراموش کردید“]

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، در اولین فرصتی که پیدا کردید آن را مصرف کنید. مگر این که زمان کمی تا دوز بعدی مانده باشد. در این صورت بیخیال دوز فراموش شده شوید و دوباره برنامه‌ی درمانی را مثل گذشته ادامه دهید.

[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”نگهداری دارو“]

دارو را در ظرف در بسته و در درمای اتاق (۲۵ درجه) نگهداری کنید. نیازی نیست دارو را در یخچال بگذارید. آن را به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. یادتان باشد که در ماینوکسیدیل الکل وجود دارد و آتشگیر است.

[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”فوم بهتر است یا محلول؟“]جفتشان خوب هستند و انتخابشان بیشتر سلیقه‌ای است. محلول‌ها را باید با قطره چکان (اپلیکاتور) به پوست سر بزنید. اسپری‌های ماینوکسیدیل نیز حالت محلولی دارند ولی به جای قطره چکان، از سیستم اسپری برای دارورسانی استفاده شده است. 

فوم‌ها برای کسانی که موهای بلندی دارند مناسب‌ترند؛ چون لازم نیست برای مصرف‌شان فرق سر باز کنید و دارو را مستقیماً به پوست سر بزنید. به علاوه داروهای فومی فاقد «پروپلین گلیکول» ندارند. این ماده الکلی در برخی از بیماران باعث خشکی پوست سر، شوره و التهاب پوست می‌شود.

[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”پیش از مصرف“] قبل از مصرف دارو سر خود را خوب بشویید و خشک کنید. برخی از انواع دارو را می‌توانید به موهای نم‌دار هم بزنید. این را باید با بروشور محصول چک کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که ماینوکسیدیل را مستقیم به پوست سر بزنید، نه موهایتان. همچنین باید برای کل بخش‌های دچار ریزش مو یا طاسی از این دارو استفاده کنید، حتی نواحی جلوی سر و گیجگاهی.[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”نحوه مصرف محلول ماینوکسیدیل“] اپلیکاتور یا قطره چکان را به اندازه‌ی یک میلی‌لیتر پر کنید. روی قطره چکان یک خط راهنما دارد که یک میلی‌لیتر را مشخص کرده است. اگر نداشت، بدانید که یک میلی‌لیتر تقریباً می‌شود ۲۰ قطره.

نحوه مصرف ماینوکسیدیل

موهای سر خود را در محل ریزش مو یا کم‌پشتی کنار بزنید و یک فرق باز کنید. محلول را به شکل مساوی در این ناحیه بریزید و با انگشت پخش کنید. نیازی به ماساژ دادن نیست.

 • تا ۴ ساعت بعد از مصرف دارو، سر خود را شامپو نکنید.
 • بلافاصله بعد از مصرف دارو دست‌های خود را خوب بشویید و دقت کنید چیزی از دارو روی دست‌تان نماند.
 • بعد از زدن محلول از سشوار استفاده نکنید. این کار می‌تواند اثرات درمانی را کاهش دهد.
 • پیش از مصرف هر محصول دیگر (مثل ژل یا روغن مو) یا رفتن به رختخواب صبر کنید تا دارو کامل خشک شود که معمولاً ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد.
[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”نحوه مصرف فوم ماینوکسیدیل“] برای مصرف فوم، دست‌تان را با آب سرد بشویید و خوب خشک کنید. یک فرق در محل دچار ریزش مو باز کنید و نصف پیمانه فوم به سرتان بزنید. به آرامی با انگشتان خود دارو را پخش کنید. نیازی به ماساژ دادن نیست. دستتان را به خوبی بشویید. قبل از رفتن به رختخواب یا استفاده از محصولات دیگر برای مو، صبر کنید تا فوم به خوبی خشک شود. [/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”نکات خیلی مهم برای مصرف“]

اگر پوست سرتان به ماینوکسیدیل واکنش می‌دهد و حساس است، در روزی که موهایتان را رنگ می‌کنید یا از مواد شیمیایی دیگر (مثل فرکننده یا صاف کننده) استفاده می‌کنید، ماینوکسیدیل را مصرف نکنید.

از ماینوکسیدیل در سایر نقاط بدن به جز سر استفاده نکنید، مگر این که پزشکتان دستور داده باشد.

از زدن دارو به پوست قرمز، دردناک، ملتهب، دارای زخم و دچار عفونت خودداری کنید.

بعد از مصرف دارو، دستان‌تان را به خوبی بشویید. مواظب باشید که دارو به چشم‌تان نرود. اگر این اتفاق افتاد با مقدار زیادی آب سرد به خوبی چشم‌تان را شست‌وشو دهید.

از ماینوکسیدیل به تعداد یا مقدار بیشتر از چیزی که پزشک توصیه کرده، روی جعبه درج شده یا ما اشاره کردیم، استفاده نکنید. همچنین اگر ناحیه‌ای از پوست سرتان دچار آفتاب سوختگی است یا به هر دلیل دیگری ملتهب است، بیخیال زدن دارو به آن منطقه شوید. در غیر این صورت ممکن است دارو وارد بدن شما شود و عوارض جانبی بدی برایتان داشته باشد. 

محلول‌های ماینوکسیدیل معمولاً حاوی الکل هستند و می‌توانند باعث خشکی و التهاب پوست سر شوند. این التهاب و خشکی را احتمالاً متوجه نمی‌شوید تا زمانی که شوره بزنید. بهترین راه مدیریت این عارضه استفاده از شامپوهای ضد شوره است.

[/epcl_accordion] [/epcl_accordions]

اطلاعات درمانی

اطلاعات درمانی داروی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل چگونه کار می‌کند؟

این که این دارو چگونه باعث رشد مو می‌شود دقیقاً مشخص نیست. این دارو ابتدا به صورت قرص و برای درمان فشار خون استفاده می‌شد. پزشکان مشاهده کردند که مصرف ماینوکسیدیل نه تنها فشار خون را کاهش می‌دهد بلکه رشد موهای بدن و سر را هم زیاد می‌کند. پژوهشگران محلول‌های موضعی این دارو را ساختند و به سر افراد دچار ریزش مو زدند. موها رشد کردند، دانشمندان از کشف‌شان خوشحال شدند و جیب شرکت‌های سازنده ماینوکسیدیل پر از پول شد.

[epcl_toggle title=”مباحث علمی” custom_class=”” show=”closed”]

به نظر می‌رسد که ماینوکسیدیل باعث طولانی شدن فاز رشد موها (که آناژن نام دارد) می‌شود. در سمت مقابل فاز استراحت فولیکول (تلوژن) را کوتاه می‌کند. در این فاز فولیکول‌های موساز پوست دیگر مویی نمی‌سازند و موی قبلی که ساخته‌اند نیز می‌ریزد تا دوباره فولیکول ساخت تار موی جدیدی را شروع کند.

ماینوکسیدیل به گروهی از داروها تعلق دارد که بهشان «گشاد کننده عروق» می‌گویند. اصلاً این دارو در ابتدا قرار بود برای درمان فشار خون استفاده شود. دانشمندان حدس می‌زنند که این دارو به خاطر همین خاصیت گشاد کنندگی عروق باعث بهبود خونرسانی به فولیکول و اندازه‌ی پاپیلای پوستی (یا درمال پاپیلا) می‌شود. پاپیلای پوستی تجمعی از سلول‌های مختلف است که در موسازی و حفظ فعالیت فولیکول اهمیت دارد.

گفتیم ماینوکسیدیل اندازه‌ی پایپلای پوستی را بزرگ‌تر می‌کند. اندازه‌ی پاپیلای پوستی با ضخامت تارهای مو رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچه پاپیلا بزرگ‌تر باشد، تار مو ضخیم‌تر می‌شود. پس ماینوکسیدیل علاوه بر جلوگیری از ریزش مو، می‌تواند باعث افزایش صخامت تارهای مو شود.

[/epcl_toggle]

چقدر طول می‌کشد تا اثرات درمانی را ببینیم؟

رشد دوباره موها زمان می‌برد و باید صبور باشد.

نتایج حداکثری ماینوکسیدیل بین ۶ ماه تا ۲ سال بعد از شروع مصرف مشاهده می‌شود. بعد از ۲ سال اثر دارو به تدریج کم می‌شود و ریزش مو ادامه می‌یابد. البته سیر ریزش مو کندتر می‌شود و دیرتر به مراحل پیشرفته طاسی می‌رسید.

هر زمانی که ماینوکسیدیل را قطع کنید، بعد از سه ماه ریزش مو بازمی‌گردد و با همان الگوی قدیمی به طاس کردن شما ادامه می‌دهد. اگر بعد از مدتی دوباره ماینوکسیدیل را شروع کنید، احتمال این که موهای ریخته شده باز گردند کم است.

[epcl_icon icon=”fa-eyedropper” size=”40px” color=”#cf2e2e”][/epcl_icon]
بهتر است مصرف ماینوکسیدیل را قطع و وصل نکنید و به طور مداوم و منظم به مصرف دارو ادامه بدهید.

معمولاً گاه شمار (تایم‌لاین) نتایج به شکل زیر است:

 • ۴ ماه اول: افزایش رشد یا بهبود ریزش به ندرت قابل مشاهده است. گاهی ریزش مو بیشتر هم می‌شود.
 • ماه ۴ تا ۶: احتمالاً می‌توانید بهبودی نسبی موها را ببینید.
 • ماه ۱۲ تا ۱۶: حداکثر تا ماه شانزدهم باید نتایج ماینوکسیدیل پدیدار شود. معمولاً پزشکان به ماینوکسیدیل یک سال فرصت می‌دهند و اگر اثر نکرد، توصیه می‌کنند که دارو را قطع کنید. دیگه اگر دارو تا یک سال هیچ بهبودی در موهای شما ایجاد نکنید، خیلی بعید است که بتواند کاری برایتان انجام دهد.
 • از ماه ۱۶ به بعد: باید برای حفظ نتایج به دست آمده به مصرف دارو ادامه دهید. معمولاً اثرات مثبت ماینوکسیدیل از ۲ سال بعد از شروع مصرف ضعیف می‌شود و دوباره ریزش مو (با سرعت کمتر) پدیدار می‌شود.

ماینوکسیدیل چقدر موثر است؟

بگذارید اولش یک نکته را تاکید کنم:

برای من جواب داد، پس برای تو هم میده

خواهش می‌کنم بیخیال این ماجرا شوید. برای این که ببینیم یک روش درمانی یا مثلاً یک دارو چقدر موثر است، چه خطراتی دارد و برای چه کسانی مناسب است، مثال‌های عینی کافی نیستند. بلکه باید روی تعداد زیادی از افراد در شرایط مساوی، این موارد بررسی شوند. پس چون پسرخاله من با مصرف ماینوکسیدیل شبیه بهرام رادان شده دلیل نمی‌شود که من نیز بشوم!

خوب حالا بیایید ببینم پژوهش‌ها چه می‌گویند:

[epcl_toggle title=”اثر یک دارو چگونه بررسی می‌شود؟ (بیشتر بدانید)” custom_class=”” show=”closed”] برای بررسی اثر یک دارو، پژوهشگران میان عده‌ای افراد با مشکلی یکسان را انتخاب می‌کنند؛ مثلاً ۱۰۰ نفر که دچار ریزش مو با الگوی مردانه هستند. به نیمی از این افراد داروی مورد نظر را می‌دهند و به نیمی دیگر «دارونما» می‌دهند. یعنی دارویی که از نظر ظاهری شبیه به داروی اصلی است ولی اثرات درمانی آن را ندارد. افراد تحت مطالعه از این که دارو دریافت می‌کنند یا دارونما مطلع نیستند. به این ترتیب می‌توانیم اثرات روانی و محیطی دیگری که بر نتیجه‌ی درمان موثرند را بررسی کنیم. هرچه یک دارو موثرتر باشد، اثر درمانی بهتری در مقایسه با دارو نما خواهد داشت.[/epcl_toggle]

درمان ریزش مو با الگوی مردانه

مطالعات نشان می‌دهد که برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنی در مردان) محلول ۵ درصد و ۲ درصد هردو موثرند. البته محلول ۵ درصد موثرتر نشان داده است. یادتان باشد که غلظت بالاتر لزوماً باعث افزایش تاثیر دارو نمی‌شود. چون بیشتر داروها در غلظت‌های بالا سمی هستند و شرایط را بدتر می‌کنند.

مثال در پژوهشی ۳۹۳ مرد دچار آلوپسی آندروژنی شرکت کردند. این افراد به سه گروه تقسیم شدند و گروه‌ها به مدت یک سال ماینوکسیدیل ۵ درصد، ۲ درصد یا دارونما دریافت کردند. بعد از یکسال تعداد تارهای مو در این گروه‌ها به ترتیب ۱۹، ۱۳ و ۴ عدد در هر سانتی‌متر مربع افزایش یافت. یعنی غلظت ۵ درصد از غلظت ۲ درصد و دارونما موثرتر بود.

[epcl_box type=”error”]در هر سانتی‌متر مربع از پوست سر ما حدود ۱۲۰ تا ۲۰۰ عدد تار مو وجود دارد. اگر تراکم موی ما در هر ناحیه از سر نصف بشود، طاسی نمایان می‌شود. تا قبل از آن ریزش مو واضح و قابل مشاهده نیست. [/epcl_box]

به طور کلی نتایج این پژوهش معتبر شامل سه مورد زیر بود. برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه

 • محلول ۵ درصد اثرات نهایی بهتری دارد از محلول ۲ درصد دارد.
 • نتایج اولیه درمان با محلول ۵ درصد سریع‌تر مشاهده می‌شود.
 • التهاب ناشی از مصرف ماینوکسیدیل در مورد محلول ۵ درصد بیشتر رخ می‌دهد.

مورد آخر را می‌توانید با مصرف فوم‌های دارو تا حد خوبی کاهش دهید. در موزد این که فوم موثرتر است یا محلول پژوهش مناسبی انجام نشده ولی یک مطالعه نشان داد که مصرف فوم می‌تواند تعداد تارهای مو را در یک سانتی‌متر مربع به تعداد ۲۰تا افزایش دهد. تقریباً مشابه با محلول که در بالا دیدیم به هر یک‌ سانتی‌متر مربع ۱۹ عدد تار مو اضافه می‌کرد.

[epcl_box type=”error”]نکته: ماینوکسیدیل برای درمان نواحی کاملاً طاس، ناحیه پیشانی و عقب رفتن خط رویش بی‌فایده است. این دارو فقط می‌تواند تراکم را بیشتر کند و در مناطق موثر است که حداقل موهای کرکی وجود داشته باشند. [/epcl_box]
قبل و بعد استفاده از داروی ماینوکسیدیل
تصاویر بالا را از این سایت برداشته‌ایم

در عکس بالا، فرد اول (بالایی) ۲۷ سال و فرد دوم ۴۵ سال سن دارند. هردو به مدت حدوداً یکسال از قرص‌های فیناستراید و محلول ۵٪ ماینوکسیدیل استفاده کرده‌اند. می‌بینید که نتایج عالی هستند. ریزش مو با الگوی مردانه معمولاً به درمان ترکیبی با ماینوکسیدیل و فیناستراید پاسخ خوبی می‌دهد.

متاسفانه فیناستراید و ماینوکسیدیل برای برخی از بیماران اصلاً موثر نیستند و تقریباً ۳۰ تا ۵۰ درصد از بیماران نتایج خیلی خوبی از این دو دارو می‌گیرند. موارد زیر در رسیدن به نتایج بهتر موثرند:

 • طاسی کوتاه‌تر
 • نواحی طاسی کوچکتر
 • تعداد کمتر موهای کرکی و تعداد بیشتر موهای ضخیم و جون‌دار در محل‌های دچار طاسی

بهترین اثر ماینوکسیدیل بر نواحی تاجی یا فرق سر مشاهده می‌شود و بخش‌های پیشانی و جلوی سر پاسخ خوبی به دارو نمی‌دهند.

مقایسه فیناستراید و ماینوکسیدیل

به طور کلی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا همان ریزش موی ژنتیکی در مردان، اثر فیناستراید بیشتر از ماینوکسیدیل است. برای مقایسه اثر این دو دارو پژوهشی خیلی خوبی در سال ۲۰۰۴ بر روی دو گروه از بیماران انجام شد. افراد گروه اول روزانه ۱ میلی‌گرم فیناستراید مصرف می‌کردند و افراد گروه دیگر دوبار در روز از محلول ۵ درصد ماینوکسیدیل استفاده می‌کردند. تراکم مو در گروه اول ۸۰ درصد و در گروه دوم ۵۲ درصد افزایش یافت.

به طور کلی پزشکان معتقدند که بهترین کار مصرف هردوی این داروها باهم است. گفته می‌شود که این دو اثر افزایش روی هم دارند، یعنی درمان با هردو از درمان به تنهایی با هر کدام موثرتر است.

آیا خانم‌ها هم می‌توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

تاثیر گذاری غلظت‌های ۲ و ۵ درصد در بهبود ریزش مو با الگوی زنانه تفاوت قابل توجهی نشان نداده‌اند ولی پزشکان بیشتر به محلول‌های ۵ درصد ماینوکسیدیل علاقه دارند. ولی پژوهش‌هایی که تا کنون انجام شده نشان می‌دهند که هردوی این غلظت‌ها به یک اندازه برای درمان ریزش مو در خانم‌ها موثرند.

بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند یک بار در روز از فوم‌های ماینوکسیدیل ۵ درصد استفاده کنند. چون محلول ۲ درصد را باید دوبار در روز استفاده کرد و عوارض جانبی (خشکی و التهاب پوست سر) بیشتری دارد.

ماینوکسیدیل در ۴۰ درصد خانم‌ها می‌تواند باعث رشد مو شده و ریزش مو را کاهش دهد.

ایمنی و عوارض ماینوکسیدیل

خطرات و ایمنی ماینوکسیدیل

عوارض جانبی ماینوکسیدیل نادرند و داروی ایمنی است.

شایع‌ترین عارضه‌ای که دارد التهاب پوستی است که خودش را با خارش و بثورات نشان می‌دهد. برای کاهش این عارضه می‌توانید از شکل‌های فومی دارو استفاده کنید.

اگر یادتان باشد بالاتر گفتیم ماینوکسیدیل به صورت خوراکی برای فشار خون استفاده می‌شود. داروی موضعی با غلظت‌های ۲٪ و ۵٪ مقدار کمی از پوست عبور می‌کند ولی به حدی نیست که بر گردش خون و قلب اثر بگذارد. ولی اگر زخم یا آفتاب سوختگی در محل استفاده وجود داشته باشد، دارو وارد خون شده و ممکن است باعث عوارض جانبی شود.

مشکل دیگری که مکن است پیش بیاید، افزایش رشد موهای صورت است.

در ادامه همه‌ی عوارض جانبی ماینوکسیدیل را برای‌تان فهرست کرده‌ایم:

[epcl_accordions] [epcl_accordion custom_class=”” title=”ناشایع”]
 • خارش و بثورات پوستی
[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”نادر”]
 • آکنه در محل استفاده
 • سوزش پوست سر
 • رشد موهای صورت
 • افزایش ریزش مو
 • التهاب یا درد در محل ریشه مو
 • قرمز شدن پوست
 • باد کردن صورت
[/epcl_accordion] [epcl_accordion custom_class=”” title=”علایمی که نشان می‌دهند دارو بیش از حد مجاز وارد بدن شما شده‌ است (نادر)”]
 • تاری دید یا مشکلات بینایی
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه
 • غش
 • ضربان قلب غیرعادی یا سریع
 • گر گرفتگی
 • سردرد
 • سبکی سر
 • بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن دست، پا یا صورت
 • تورم صورت، دست یا پا
 • افزایش وزن سریع
[/epcl_accordion] [/epcl_accordions]

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

استفاده از ماینوکسیدیل نیازی به نسخه ندارد ولی خوب است که برای درمان ریزش مو تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو باشید.

اگر هرکدام از علایم خارش، قرمزی یا سوزش تا مدتی بعد از مصرف ماینوکسیدیل ادامه داشت، با پزشک خود مشورت کنید. اگر احساس خارش، قرمزی یا سوزش خیلی شدید بود، دارو را بشویید و قبل از مصرف دوباره با پزشک مشورت کنید.

گفتیم که اگر بعد از شروع مصرف ماینوکسیدیل موها شروع به ریختن بکند، طبیعی است و اشکالی ندارد. بهتر است اگر این ریزش تا ۲ هفته بعد قطع نشد به پزشک خود بگویید. البته این ریزش ممکن است تا ۲ ماه ادامه داشته باشد. اگر بعد از ۴ ماه هیچ تاثیری در بهبود وضعیت موهای خود مشاهده نکردید، به پزشک خود بگویید.

کمی قبل‌تر اشاره کردیم که برای نیمی از بیماران، ماینوکسیدیل تاثیر درمانی کم و نامطلوبی دارد. پاراگراف بالا را هم برای جلوگیری از هزینه‌های بیشتر گفتیم که بی‌خود پول خرج دارویی نکنید که برای شما اثر درمانی خوبی ندارد.

بارداری و شیردهی

در مورد بارداری پژوهش‌های کافی روی دارو انجام نشده و نمی‌دانیم که اثرات احتمالی آن بر جنین چیست. برای همین نه می‌توانیم بگوییم دارو خطرناک است و نه می‌توانیم بگوییم که ایمن است. در مورد شیردهی، مطالعات نشان می‌دهند که دارو خطری حداقلی برای کودک شیرخواره دارد.

سخنی از طرف ریرا

در این مقاله سعی کردیم تمام جوانب داروی ماینوکسیدیل را بررسی کنیم. برای این‌کار مانند سایر مقاله‌های این مجله اینترنتی از جدیدترین منابع و تحقیقات بهره بردیم. به‌هرجهت این دارو یکی از باسابقه‌ ترین روش‌های درمان ریزش مو است.

تمام هدف ما در تیم تحریریه ریرا بالابردن سطح اطلاعات و آگاهی شما مخاطیبن عزیز است. ما این را به عنوان بخشی از عهدنامه پزشکی خود می‌دانیم. لطفا سوالات، نظرات و نگرانی‌های خود را با ما در میان گذارید. تیم ریرا برای آرامش‌خاطر شما کار می‌کند.


منابع:

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله‌ی قبلی
روغن برای پوست خشک

7 روغن پوستی شگفت انگیز برای پوست خشک

مقاله‌ی بعدی
داشتن ناخن های محکم

۱۵ توصیه برای داشتن ناخن های محکم