ریزش موی سکه ای در ریش

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی باربی

ریزش موی سکه یا آلوپسی آره آتا  بیماری ای با دو جنبه مختلف است. اول خود بیماری، علل و درمان‌های احتمالی آن است. دوم اما اثری است که این بیماری می‌تواند روی زندگی اجتماعی ما بگذارد. به هر ترتیب اگر به این بیماری مبتلا شده‌اید ممکن است نگرانی‌هایی را تجربه کرده باشید.

این بیماری در مردان ممکن است به صورت ریزش در ریش‌ها خود را نشان دهد. اگر به این بیماری مبتلا هستید، نگران نباشید، هر آن‌چه که نیاز دارید برای شما فراهم کردیم، با ما همراه باشید.

خود بیماری ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا را در مقاله‌ای جداگانه بررسی کرده‌ایم. در این نوشتار می‌خواهیم مثل مرد! درباره این بیماری صحبت کنیم! زیرا این بیماری در ریش مردان هم ممکن است ایجاد شود.

در این نوشتار به بررسی کامل این بیماری در ریش یا آلوپسی آره آتا باربی خواهیم پرداخت.

نکات ریزش موی سکه ای

به این سوال در مقاله ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا مفصل پاسخ داده‌ایم. نکات مهمی را که باید یادمان باشد به شرح زیر بررسی می‌کنیم.

 • نام دیگر ریزش موی سکه ای، آلوپسی آره آتا به معنای طاسی لکه‌ ای یا طاسی سکه ای است. تمام این اسامی به دو ویژگی اصلی بیماری اشاره دارند:
  • طاسی؛ چون موهای فرد شروع به ریزش می‌ کنند.
  • سکه ای بودن هم الگوی ریزش مو در این بیماری را نشان می‌دهد که دایره‌ای یا سکه‌ای شکل است.
 • شروع این بیماری معمولا ناگهانی است و در عرض دو یا سه روز موهای بخشی از سر یا ریش و یا سایر بخش‌های مودار بدن خواهد ریخت. در منطقه‌ای که ریزش موی سکه ای اتفاق افتاده می‌افتد زخمی ایجاد نمی‌شود.
 • ریزش موی سکه ای به علت حمله سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. فولیکول بخش سازنده مو محسوب می‌شود. با این حساب نتیجه بیماری مشخص است، ریزش مو!
 • ریزش مو می‌تواند بخش‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. هم‌چنین الگوی ریزش مو نیز می‌تواند به صورت سکه‌ای و خفیف یا گستره باشد. حتی در شرایطی ممکن است کل موهای بدن بریزد.
 • این بیماری درمان قطعی ندارد، روش‌هایی که گفته می‌شود همگی برای تخفیف شدت بیماری هم‌چنین کوتاه کردن دوره آن می‌باشند.
 • به ریزش موی سکه ای در ریش، ریزش موی باربی (Alopecia Barbae) هم گفته می‌شود.

ریزش موی سکه ای در مردان و زنان ایجاد می‌شود

علت ریزش موی سکه ای

با اینکه علت دقیق این بیماری پیدا نشده است اما محققان این بیماری را با عوامل زیر در ارتباط می‌دانند.

استرس

استرس تقریبا تمام بیماری‌ها را تشدید می‌کند. در ارتباط با ریزش موی سکه ای هم با اینکه نمی‌توان علت بیماری را به آن نسبت داد اما گفته می‌شود تحت شرایطی، استرس ریزش موی سکه ای را تشدید می‌کند. ریزش موی سکه ای در ریش هم نوعی از ریزش مو محسوب می‌شود پس استرس می‌تواند در ایجاد آن نیز دخیل باشد.

ژنتیک

ژن‌های دخیل در ایجاد این بیماری به طور کامل کشف نشده‌اند. تحقیقات اما نشان می‌دهد اگر یکی از اعضای خانواده به این بیماری دچار شوند، احتمال ابتلای سایر اعضا افزایش می‌یابد.

تغذیه

مسلما اثر دارد. کمبود برخی مواد غذایی از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند این بیماری را تشدید کنند. البته از نظر منطقی کمبود این مواد غذایی مهم قبل از مو اثر خود را بر بخش‌های مختلف دیگری خواهند گذاشت.

بیماری‌های دیگر

بعضی تحقیقات به ارتباط ریزش موی سکه ای در ریش و بیماری‌های دیگری مانند آسم اشاره کرده‌اند. هم‌چنین بیماری‌های خود ایمنی می‌توانند ایجاد کننده ریزش موی سکه ای هم باشند. آلوپسی آره آتا باربی نوعی بیماری چندعاملی است. یعنی نمی‌توانیم انگشت اتهام را به سمت یک عامل خاص نشانه رویم.

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

این موضوع کاملا به شما مربوط است. بیماری ریزش موی سکه‌ای مانند سرماخوردگی نیست که بر حال فیزیکی شما تاثیر گذار باشد. اما این بیماری می‌تواند روان شما را تحت اثر خود قرار دهد. به عنوان مثال بیماری را به خاطر دارم که درست یک هفته قبل از یک مصاحبه کاری مهم دچار این عارضه شد. آیا او اجازه داد این موضوع بر مصاحبه‌اش اثر گذار باشد؟ خیر، وی پس از اطلاع از بیماری خود تمام موهای صورت خود را تراشید و مدل موهای خود را نیز متناسب با شرایط تغییر داد. آیا در مصاحبه کاری خود موفق بود؟ این یکی را دیگر نمی‌دانم!

به هرجهت، شما با مطالعه مطالبی که برایتان آماده کرده‌ایم تا حدودی با شرایط خود آشنا شده‌اید. کمی آرام شده‌اید و حال می‌دانید که افراد دیگر نیز با شرایط شما زندگی می‌کنند. حتی می‌توانید عضو انجمن آلوپسی ایران نیز شوید. همه این‌ها برای آرامش شماست. مهم شما هستید و مهم آرامش شماست.

با این توضیحات، شاید دیدن یک متخصص، نه خاله و شوهر عمه‌ی همسایه بالایی!، بتواند به بهبود شرایط شما کمک کند. همه چیز به شما بر می‌گردد. همواره می‌توانید سوالات خود را با ما نیز به اشتراک گذارید.

درمان ریزش موی سکه ای در ریش

درمان‌های مورد استفاده ریزش موی سکه ای باربی تقریبا همان درمان‌های مورد استفاده برای آلوپسی آره آتا است. در ادامه به این درمان‌ها اشاره شده‌است.

درمان‌های دارویی

اثر بعضی داروها در بهبود سریعتر ریزش موی سکه ای در ریش به اثبات رسیده است. از جمله این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کورتیکواستروئیدها

این داروها سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند تا بلکه دست از سر موها بر دارد! معمولا تجویز کورتیکواستروئیدها به صورت موضعی است.

 • ماینوکسیدیل (روگایین)

این دارو برای درمان ریزش مو با الگوی سکه ای در ریش یا سر تجویز می‌شود. دارو به صورت فوم یا محلول در دسترس است. میزان مصرف معمولا دوبار در روز و به مدت سه ماه است. در مقاله‌ای جداگانه همه‌چیز را درباره ماینوکسیدیل بررسی کرده‌ایم.

 • دیفنسیپرون

نوعی داروی دیگر برای درمان ریزش مو. این دارو باعث ایجاد واکنش های آلرژی و التهاب در نواحی آسیب دیده می‌شود. به این ترتیب سیستم ایمنی این بار برای کاهش التهاب وارد کارزار می‌شود. التهاب واکنش بدن در مواجهه با عامل بیرونی است. دخالت سیستم ایمنی برای کاهش التهاب در هنگام استفاده از این دارو به کاهش علائم بیماری ریزش مو منجر می‌شود. به عبارت ساده‌تر این دارو با حیله‌گری سیستم ایمنی بدن را فریب می‌دهد!

 • آنترالین

این دارو به صورت کرم یا پماد معمولا برای درمان پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این پماد بر روی سطحی که دچار ریزش موی سکه ای شده است استفاده می‌شود. معمولا 30دقیقه الی چند ساعت باید پماد در محل بماند. نتایج حدود 8 الی 12 هفته پس از شروع درمان مشاهده می‌شود.

درمان های خانگی

درمان‌های خانگی در همه کشورها از جمله ایران طرفداران خود را دارد. این درمان‌ها معمولا کم هزینه و ساده هستند. در ادامه روش‌های خانگی برای بهبود شرایط ریزش موی سکه ای را بررسی می‌کنیم.

 • سیر؛ از دیرباز تا امروز

استفاده از سیر برای درمان ریزش موی سکه ای در مو

هر روزه درباره درمان سیر مطالبی جدید شنیده می‌شود. اینکه آیا سیر در درمان آلوپسی باربی هم موثر است یا خیر هنوز جای تحقیق دارد. اما نتایج یک آزمایش کوچک در سال 2007 نشان داد که استفاده از سیر به صورت ژل می‌تواند در درمان ریزش سکه‌ای مو موثر باشد.

لینک مقاله منتشر شده در سال 2007 به زبان انگلیسی

 • ویویسکال

استفاده از ویویسکال برای درمان آلوپسی باربی

نوعی ماده طبیعی است که به تقویت موها کمک می‌کند. داروی ویویسکال هم‌اکنون در کشور ما نیز وجود دارد. مطالعه‌ای شش ماهه بر اثر گذاری این دارو را در رشد موی مردان به اثبات رسانده است. اینا دارو دارای مواد معدنی دریایی است.

 • مکمل‌های روی و بیوتین

روی یا زینک نوعی ماده معدنی لازم برای حفظ موها محسوب می‌شود. بیوتین نیز برای حفظ استحکام و قدرت ترمیم در موهای انسان لازم است. این دو ماده به صورت طبیعی در تغذیه روزانه ما وجود دارند. پس باید به صورت طبیعی مصرف شوند. در صورت کمبود می‌توان از مکمل‌های حاوی این دو ماده بهره برد.

 • داروهای دیگر

داروهای جدید ممکن است در درمان بیماری موثر باشند. داروهای قدیمی هم ممکن است موثر باشند. به طور کلی در علم پزشکی نباید با قاططعیت از چیزی صحبت کرد. این علم، پویا است و هر روز بهبود می‌یابد. تمام اطلاعات جدید درباره این بیماری را در صفحه‌ی مخصوص ریزش موی سکه‌ای آورده‌ایم. این اطلاعات به صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شوند. ممکن است درمان قطعی بیماری ریزش موی سکه ای در آینده نزدیک کشف شود. در حال حاضر داروهای زیادی برای این امر مشغول آزمایش هستند. داروهایی مانند فیناستراید و سایر روش‌های درمانی.

سخنی از طرف ریرا

ریرا در گویش مازنی یعنی بیدار باش! آگاه باش!

این شعار ما در ریرا است. هدف ما این است که علمی بنویسیم و اطلاعات موثق را فدای شایعات و حرف‌های بی‌اساس نکنیم. درباره هرچه می‌نویسیم با افراد صاحب نظر مشورت می‌کنیم. سعی می‌کنیم در مورد بیماری‌ها با افرادی که به آن دچار بوده‌اند نیز صحبت کنیم. ریزش موی سکه‌ای تجربه‌ای عجیب است. این سخنی است که بسیار شنیده‌ایم. برای من به شخصه، این بیماری نشانه یک زنگ خطر است. گویی بدن دارد هشدار می‌دهد که ری‌را! (آگاه باش) باید بیشتر به من توجه کنی.

امید ما مثل همیشه سلامت شما در هر شرایطی است. حتما از سایر بخش‌های مربوط به ریزش مو دیدن کنید و نظرات ارزنده خودتان را نیز با ما به اشتراک گذارید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله‌ی قبلی
درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

مقاله‌ی بعدی
آکنه چیست

آکنه چیست؟

مطالب مرتبط