درمان ریزش مو

درمان های ریزش مو زیادند و بیشترشان وعده مجزه می‌دهند. برخی گران‌اند و برخی خطرناک. در این مقاله همه روش‌های موثر را بررسی کرده‌ایم.
درمان ریزش مو

همه ما به موهایمان اهمیت می‌دهیم. هرکس هم که می‌گوید اگر طاس شود برایش مهم نیست، احتمالاً ته دلش حس دیگری داشته باشد. ریزش مو در هر سنی می‌تواند ناراحت کننده، نگران کننده یا عذاب آور باشد. خانم و آقا هم ندارد. وقتی می‌خواهیم در مورد درمان ریزش مو حرف بزنیم، آدم‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: کسانی که فکر می‌کنند درمانی برای ریزش مو نیست و بیخیال شده‌اند، و کسانی که فکر می‌کنند راهی هست و به شدت به دنبال آن هستند.

در این مقاله می‌خواهیم برویم به دل این ماجرا. ببینیم آیا واقعا درمانی برای ریزش مو هست یا باید بیخیال شویم و یک راست به سراغ کلاه گیس یا کاشت مو برویم. درمان‌هایی که برای ریزش مو معرفی شده است چقدر موثرند؟ چقدر ایمن هستند؟ و چه کسانی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند؟ با ما همراه باشید.

در این مقاله خواهید خواند:

آیا درمان ریزش مو ممکن است؟

چند وقت پیش تصمیم گرفتم سریال پیشتازان فضا (Star Trek) را ببینم. قسمت اول شروع شد و متوجه شدم که کاپیتان کشتی فضایی، کاملاً طاس است! با خودم گفتم پس احتمالاً کهکشان‌ها را هم که فتح کنیم، این طاسی را درمان نخواهیم کرد.

آیا ریزش مو در آینده درمان خواهد شد؟
پاتریک استوارت در نقش کاپیتان پیکارد – سریال پیشتازان فضا (Star Trek)

بله؛ واقعیت این است که هنوز هیچ درمانی برای شکل شایع ریزش مو در دست نداریم. یعنی اگر موهایتان به حدی برسد که (مثل تصویر بالا) برق کله‌تان را ببینید، دیگر کار از کار گذشته است. در این حالت فقط یک راهکار وجود دارد که آن هم کاشت مو است. البته باید بدانید که کاشت مو نیز برای برخی افراد ممکن نیست. مثلاً کاپیتان پیکارد (تصویر بالا) نمی‌تواند مو بکارد.

فهرستی که در زیر مشاهده می‌کنید پاسخی خلاصه‌وار و سریع به سوال اصلی این بخش است. این موارد را مطالعه کنید تا کمی جلوتر هرکدام را مفصل بررسی کنیم:

۱) شایع‌ترین شکل ریزش مو با نام‌های آلوپسی آندروژنی، ریزش مو با الگوی زنانه و مردانه، ریزش موی ارثی و ژنتیکی هم شناخته می‌شود. این همان ریزش مویی است که بیشتر ما درگیرش هستیم یا خواهیم شد. آلوپسی آندروژنی را می‌توان درمان و مدیریت کرد ولی علاجی برایش نیست. روش‌های درمان دارویی، کلینیکی، سنتی و خانگی ریزش مو ارثی را در ادامه مقاله معرفی کرده‌ام.

۲) برخی انواع ریزش مو نیازی به درمان ندارند. مثل تلوژن افلوویوم که ۳-۴ ماه بعد از یک استرس شدید رخ می‌دهد و به ناگهان موهای سر می‌ریزند. تلوژن افلوویوم درمانی لازم ندارد و بعد از مدتی موها خود به خود در می‌آیند.

۳) گاهی ریزش مو ناشی از عوامل زمینه‌ای است که با برطرف کردن آن‌ها، ریزش مو نیز درمان می‌شود. کمبود پروتئین یا مواد مغذی، مصرف برخی داروها، بیماری تیروئید، عفونت پوستی و … از جمله مشکلات زمینه‌ای هستند که می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

۴) درمان برخی از انواع ریزش مو ممکن نیست و در واقع لاعلاج هستند. مثل آلوپسی‌های آره‌آتا، توتالیس و یونیورسالیس که بیماری‌هایی خودایمنی هستند. راهکارهایی برای مدیریت ریزش موی ناشی از این موارد وجود دارد ولی متاسفانه درمان قطعی ندارند.

۵)‌ گاهی ریزش مو حقیقی نیست! یعنی وضعیت موها و پوست سرتان خوب است ولی چیزی باعث کنده شدن موها می‌شود. طاسی کششی (traction alopecia) و اختلال وسواس موکنی (تریکوتیلومانیا) از جمله مواردی هستند که علایم ریزش مو را تقلید می‌کنند ولی آلوپسی حقیقی نیستند. روش درمان این موارد هم حل مشکل زمینه‌ای است.

قدم اول درمان ریزش مو : علت‌یابی

شناسایی علت ریزش مو

اولین قدم به سمت درمان ریزش مو پیدا کردن علت ریزش مو است. علل فراوانی می‌توانند باعث ریزش مو شوند، از ویژگی‌های ژنتیکی گرفته تا آسیب‌ها و بیماری‌ها. در ادامه سعی کردیم به مهم‌ترین و شایع‌ترین موارد اشاره کنیم. سایر علل ریزش مو را می‌توانید در مقاله زیر بخوانید.

ریزش موی ارثی

شکل ریزش موی ارثی یا ریزش الگویی مو

شاید ۹۰ درصد افرادی که از ریزش مو رنج می‌برند، دچار شکلی از ریزش مو هستند که در پزشکی آلوپسی آندروژنی نام دارد. ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا ریزش موی ارثی و ژنتیکی نام‌های دیگر این مشکل هستند.

عوامل موثر بر ریزش موی ارثی هنوز به طور کامل مشخص نیستند ولی می‌دانیم که باید یک زمینه‌ی ژنتیکی برای این شکل ریزش مو وجود داشته باشد. یعنی در خانواده پدر یا مادر شما به فاصله‌ی ۲ یا ۳ نسل قبل، شخص یا اشخاصی با مشکل ریزش موی ارثی وجود داشته باشند. اگر کسی در خاندان شما ریزش مو نداشته، احتمالاً علت ریزش موی شما چیز دیگری است.

درمان های زیادی برای ریزش موی ارثی وجود دارد که می‌توانند به افراد کمک کنند ولی هیچکدام علاج قطعی این بیماری نیستند. درمان‌ها می‌توانند طاسی‌های شدید را به تعویق بیندازند یا درصدی از موهای از دست رفته را جبران کنند. راه‌های درمانی را در بخش بعد با جزئیات بیشتر بررسی کرده‌ایم.

از کجا بفهمیم به این ریزش مو دچار هستیم؟

گفتیم به ریزش موی ارثی، ریزش مو با الگوی زنانه و مردانه هم می‌گویند. در واقع به این شکل طاسی، ریزش موی الگویی یا pattern baldness می‌گویند. یعنی شکل ریزش مو در مردان و زنان از الگوی خاصی پیروی می‌کند. این الگوها را در تصاویر زیر می‌بینید.

الگوی ریزش موی ارثی در آقایان
الگوی ریزش موی ارثی در آقایان
الگوی ریزش مو ارثی در بانوان
الگوی ریزش مو ارثی در بانوان

برای این که مطمئن بشوید ریزش موی شما از نوع ارثی است، بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص پوست است. گاهی سایر شکل‌های ریزش مو می‌توانند الگوی‌های آلوپسی آندروژنی را تقلید کنند.

ریزش موی ناگهانی

چندین دلیل برای ریزش موی ناگهانی وجود دارد ولی شایع‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها تلوژن افلوویوم است که معمولاً ۳-۴ ماه بعد از یک استرس شدید جسمی یا روحی مشاهده می‌شود. درمان این شکل ریزش مو صبر است! یعنی در واقع نیاز به درمان خاصی ندارد و موها مدتی بعد رشد می‌کنند و خیلی زود به حالت قبل بازمی‌گردند.

از کجا بفهمیم به این ریزش مو دچار هستیم؟

اگر موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، احتمال زیاد دچار تلوژن افلوویوم شده‌اید:

 • زایمان
 • بعد از یک مریضی شدید یا جراحی سنگین
 • دریافت درمان سرطان (پرتودرمانی یا شیمی درمانی)
 • کاهش وزن به میزان ۹ کیلوگرم یا بیشتر

کمبودها، عفونت‌ها و بیماری‌ها

موارد زیر می‌توانند علت ریزش موی شما باشند:

 • کمبود آهن، بیوتین، زینک و پروتئین
 • مسمومیت با فلزات سنگین مثل سرب، آرسنیک، جیوه و لیتیوم
 • بیماری تیروئید
 • عفونت‌های قارچی مثل کچلی قارچی یا بیماری سفلیس
 • شکستگی، زخم یا سوختگی شدید
 • عدم تعدل هورمونی مثلاً در تنبلی تخمدان

از کجا بفهمیم این‌ها علت ریزش موی ما هستند؟

بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید تا چند آزمایش برای شما تجویز کند. آزمایش خون و تعادل هورمون‌ها در کنار سایر علایم فیزیکی شما بررسی می‌شوند تا علت شناسایی شود.

درمان این اشکال ریزش مو ، رفع مشکل زمینه‌ای است. برطرف کردن کمبودهای بدن، درمان بیماری‌های عفونی و مدیریت بیماری‌های دیگر تنها راهکار درمانی ما در این شرایط هستند.

متاسفانه برای ریزش موی ناشی از شکستگی، زخم و سوختگی به جز کاشت مو راه حل دیگری نیست.

آلوپسی

آلوپسی به معنی ریزش مو یا طاسی است. منتها وقتی پسوند و پیشوندی نداشته باشد، به شکل خاصی از ریزش مو اشاره دارد که ناشی از یک بیماری خودایمنی است. این بیماری خود ایمنی فولیکول‌ها را درگیر کرده و از رشد موها جلوگیری می‌کند. آلوپسی به سه شکل آره‌آتا (سکه‌ای)، توتالیس (ریزش کل موهای سر) و یونیورسالیس (کل موهای بدن) مشاهده می‌شود.

متاسفانه روش های درمان ریزش مو سکه‌ای و سایر انواع آلوپسی چندان موثر نیستند و برای بیشتر افراد جواب نمی‌دهند. برای همین این بیماری در دسته‌ی بیماری‌های لاعلاج قرار می‌گیرد. در مقاله زیر درمان آلوپسی را بیشتر بررسی کرده‌ایم.

از کجا بفهمیم به این ریزش مو دچار هستیم؟

در آلوپسی آره‌آتا روی سر یا ریش نواحی‌ای به اندازه‌ی یک سکه به یک مرتبه خالی می‌شوند. معمولاً بعد از مدتی موهای این ناحیه رشد می‌کنند. ممکن است این داستان مدام تکرار شود. دو شکل دیگر آلوپسی هم بسیار واضح هستند. ریزش کل موهای سر و صورت در مورد آلوپسی توتالیس و ریزش کل موهای بدن در مورد آلوپسی یونیورسالیس، علایمی هستند که در سایر بیماری‌ها دیده نمی‌شوند.

کنده شدن موها

گاهی ریزش مو یک ریزش حقیقی نیست؛ بلکه کنده شدن است! بله؛ دو مورد خیلی شایع از ریزش موی ناشی از کنده شدن مو شامل ریزش موی کششی و اختلال وسواس موکنی است.

ریزش موی کششی در موارد زیر دیده می‌شود و برای درمانش باید عامل کشنده‌ی مو را حذف کنید:

 • در دوران نوزادی، کودک مدام پشت سرش را به زیرش می‌سابد، برای همین ممکن است دچار ریزش مو بشود. ریزش موی نوزادی معمولاً از نوع ریزش موی کششی است.
 • در خانم‌هایی که موهای خود را خیلی سفت می‌بندند. به ویژه آن‌هایی که دم اسبی خود را بالا می‌گیرند.
 • در افرادی که کلاه‌های ایمنی یا کلاه کاسکت به سر می‌گذارند.

اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا نوعی اختلال روانی است که فرد معمولاً در پاسخ به استرس، به صورت ناخودآگاه اقدام به کندن موهایش می‌کند. این مشکل در دختران جوان شایع‌تر است و برای درمانش باید به مشاورین روانشناس مراجعه کنید.

قدم دوم: شناخت درمان های ریزش مو

مرور ریزش مو

درمان‌های زیادی برای ریزش مو معرفی شده‌اند که هرکدام می‌توانند در شرایطی و تا حدی مفید باشند. در این بخش بیشتر روی درمان‌های ریزش موی ارثی تمرکز داریم؛ چون هم شایع‌ترین علت ریزش مو است و هم درمان دشوارتری دارد.

در واقع سایر علل ریزش مو یا درمان می‌شوند یا نمی‌شوند. یعنی تکلیفشان روشن است.

 • مثلاً می‌دانیم ریزش موی بعد از بارداری (تلوژن افلوویوم) بدون نیاز به درمان خودش خوب می‌شود.
 • یا می‌دانیم که درمانی برای آلوپسی توتالیس وجود ندارد.
 • یا در مورد بیماری‌های تیروئید و هورمونی باید بیماری زمینه‌ای را درمان کنیم که روش‌های درمانی خاصی دارند و در حیطه‌ی بحث این مقاله نمی‌گنجند.

اما در مورد ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه داستان چیز دیگری است. ابهامات، حرف‌ها و حدیث‌های زیادی وجود دارد.

درمان هایی که در ادامه می‌خوانید به شکل‌هایی از ریزش مو کمک می‌کنند که ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای یا مشکلات دیگر (مثل آسیب و زخم) نباشند. در واقع اگر ریزش مو ناشی از شرایط طبیعی بدن (در عدم حضور بیماری‌ها) باشد، روش‌های زیر موثر خواهند بود. برای درمان سایر علل ریزش مو به لینک‌هایی که قبل‌تر قرار داده‌ایم، مراجعه کنید.

یک سوال: آیا پزشکان و کلینیک‌ها دروغ می‌گویند؟

پیش از این که به سراغ روش‌های درمان ریزش مو برویم، بگذارید راجع به این مسئله صحبت کنیم. پزشکان و کلینیک‌های زیادی در سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی یا به صورت حضوری، روش‌های مختلف درمان ریزش مو را تبلیغ می‌کنند. همه‌ی این روش‌ها وعده‌ی بازگشت موها یا توقف ریزش مو را به شما می‌دهند.

خیلی از این گفته‌ها حقیقت ندارد.

در جست‌وجویی که در فضای وب داشتم، دیدم که کلینیک‌های معتبر و پزشکان متعهد واقعاً از ارائه وعده‌های دروغ و تبلیغات توخالی دوری کرده‌اند. برخی کلینیک‌ها هم بودند که دروغ نمی‌گفتند ولی حقیقت را به شدت پیچانده بودند.

به طور مثال مزوتراپی و پی آر پی روش‌هایی هستند که تا حدی برای ریزش مو موثرند. البته که درمان ریزش مو نیستند، هزینه‌ی بالایی دارند و اثرگذاری آن‌ها تایید نشده است. ولی خوب می‌توانند موثر باشند. دیدم که برخی کلینیک‌ها وعده می‌دادند که با این روش‌ها ریزش مو را خوب می‌کنند! که بعید است.

به که اعتماد کنیم؟

شما می‌توانید به همه اعتماد کنید! البته تا زمانی که با استناد به پژوهش‌های علمی حرف بزنند.

در پژوهش‌های علمی، چند پزشک یا پژوهشگر می‌آیند و با طراحی یک آزمایش استاندارد، اثرگذاری یک روش درمانی را بررسی می‌کنند. نتایج پژوهش بارها تحلیل و اشکال‌یابی می‌شود. سپس پژوهشگران نتایج پژوهش را نوشته و برای یک ژورنال معتبر پزشکی ارسال می‌کنند. آن ژورنال سوابق پژوهشگران و دقت و درستی مقاله را می‌سنجد و اگر همه چیز خوب باشد، چاپش می‌کند.

یعنی می‌خواهم بگویم که مقالات علمی با دقت و سختگیری زیادی چاپ می‌شوند. این‌ها نتیجه‌ی مطالعه بر تعداد زیادی آدم در شرایط استاندارد هستند و احتمالاً بهترین منبع برای راستی آزمایی یک روش درمانی.

درمان ریزش مو در خانه

ماینوکسیدیل

درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل موضعی یکی از اولین داروهای واقعاً موثر برای ریزش مو است. برند اصلی و آمریکایی آن روگین (Rogaine) نام دارد. این دارو در غلظت‌های ۲ درصد و ۵ درصد به شکل محلول و فوم موجود است. باید روزی یکبار یا دوبار ماینوکسیدیل را به بخش‌های دچار ریزش مو بزنید.

اثرات ماینوکسیدیل:

 • تحریک رشد مو
 • جلوگیری از ریزش موی بیشتر

ماینوکسیدیل داروی خوبی است ولی بهترین اثرش زمانی است که با سایر روش‌های درمان ریزش مو (مثل قرص فیناستراید) استفاده می‌شوند. خیلی از مصرف کنندگان این دارو از آن راضی هستند ولی اثرگذاری آن زمان‌بر است. اثرات ماینوکسیدیل بین ۳ تا ۶ ماه بعد از شروع مصرف قابل مشاهده است.

آیا ماینوکسیدیل درمان خوبی است؟ بله، ماینوکسیدیل یکی از بهترین داروهایی است که تا کنون برای ریزش مو ساخته شده است. هم عوارض کمی دارد و هم به خاطر موضعی بودن، مصرف راحت‌تری دارد. این دارو برای خانم‌ها و آقایان مناسب است. برای آقایان، فیناستراید نتایج درمانی بهتری نشان داده است.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ این درمان ریزش مو تا زمانی موثر است که هر روز استفاده شود. اگر مصرف ماینوکسیدیل را قطع کنید، ریزش مو نیز به حالت سابق بر می‌گردد.

برای چه کسانی مناسب است؟ بهترین اثر ماینوکسیدیل برای درمان طاسی در مراحل اولیه‌ی ریزش مو است. اگر همه یا بخش‌های از سر شما کاملاً طاس شده، ماینوکسیدیل کمکی به شما نمی‌کند.

چه عوارضی دارد؟ ماینوکسیدیل داروی ایمن و کم عارضه‌ای است. سوزش و التهاب پوست سر (به دلیل الکل موجود در محلول دارویی) و رشد بیشتر موهای صورت از جمله عوارض این دارو هستند که در درصد کمی از مصرف کنندگان دیده می‌شود.

لیزرهای خانگی

شانه و کلاه لیزر رشد مو

دستگاه‌های لیزر رشد مو به شکل شانه و کلاه هستند. این دستگاه‌ها از شیوه‌ی LLLT یا درمان با لیزر کم توان استفاده می‌کنند که برای تحریک رشد مو مورد تایید سازمان FDA است. پژوهش‌هایی روی این روش انجام شده و نتایج نسبتاً خوبی داشته‌اند.

در یکی از این پژوهش‌ها به حدود ۲۷۰ زن و مرد که دچار ریزش مو ژنتیکی بودند، شانه لیزری واقعی یا شانه‌ی لیزری قلابی دادند که شبیه به دستگاه واقعی بود. تراکم و ضخامت موها در ۶۰ تا ۸۰ درصد افرادی که از شانه‌ی لیزری واقعی استفاده کرده بودند، بهبود یافت. باید تاکید کنم که وضعیت ریزش موی همه‌ی کسانی که از شانه لیزری واقعی استفاده کرده بودند، بهبود نیافت و بین ۲۰ تا ۴۰ درصد هیچ تغییری مشاهده نکردند.

تصویر زیر متعلق به یکی از شرکت کنندگان این پژوهش است:

درمان ریزش مو با لیزر

در مقاله‌ی دیگری نتایج درمان با ماینوکسیدیل را با نتایج درمان ترکیبی با ماینوکسیدیل و دستگاه لیزر را در ۴۵ خانم بررسی کردند. ریزش مو در هردو گروه بهبود یافته بود و تراکم مو بیشتر شده بود. منتها نتایج درمانی در گروهی که از درمان ترکیبی استفاده کرده بود، ۲ ماه زودتر پدیدار شد.

آیا لیزرهای خانگی درمان خوبی هستند؟ واقعیتش را بخواهید، نتایج پژوهش‌ها چنگی به دل نمی‌زند. به علاوه این دستگاه‌ها قیمت بالایی دارند. البته این روش درمان ریزش مو مورد تایید FDA است و ایمنی بالایی دارد، ولی اثرات چشمگیری ندارد. همچنین قیمت این دستگاه‌ها بسیار بالاست و در ایران کمیاب هستند.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ هنوز مطالعه‌ی بلند مدتی روی لیزرهای خانگی درمان ریزش مو صورت نگرفته که بتوانیم در این مورد صحبت کنیم.

برای چه کسانی مناسب است؟ با توجه به پژوهش‌ها به نظر می‌رسد که این روش برای ریزش مو با الگوی زنانه مناسب‌تر است.

چه عوارضی دارد؟ عوارض جانبی خاصی برای دستگاه‌های لیزری ضد ریزش مشاهده نشده است.

میکرونیدلینگ

دستگاه میکرونیدلینگ از چند صد سوزن خیلی ظریف تشکیل شده است. چند پژوهش نشان داده‌اند که این روش می‌تواند برای درمان ریزش مو موثر باشد. در یکی از این پژوهش‌ها، مردان ۲۰ تا ۳۵ سال که از ریزش موی ارثی خفیف تا متوسط رنج می‌بردند، با یکی از روش‌های زیر درمان شدند:

 • دوبار در روز ماینوکسیدیل ۵٪
 • دوبار در روز ماینوکسیدیل ۵٪ به همراه میکرونیدلینگ هفتگی

بعد از ۱۲ هفته درمان، رشد مو در افرادی که هم زمان از ماینوکسیدیل و میکرونیدلینگ استفاده کرده بودند به شکل چشمگیری بیشتر بود.

پژوهش‌های دیگر نشان داده‌اند که استفاده ترکیبی از میکرونیدلینگ و روش‌هایی مانند PRP یا تزریق کورتون در نواحی دچار ریزش مو، می‌توانند به رشد موها کمک کند.

خرید دستگاه میکرونیدلینگ نیازی به نسخه ندارد ولی توصیه می‌کنیم که پیش از خرید با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. گاهی اوقات میکرونیدلینگ باعث بدتر شدن برخی شکل‌های ریزش مو می‌شود.

دو نمونه دستگاه میکرونیدلینگ را در پایین مشاهده می‌کنید که از سایت دیجی کالا قابل خریداری هستند (روی تصاویر کلینیک کنید):

خرید یک دستگاه مناسب و باکیفیت نیز اهمیت زیادی دارد. دستگاه‌هایی که برای ریزش مو استفاده می‌شوند سوزن‌های بلندتری نسبت به دستگاه‌های میکرونیدلینگ پوست دارند. البته می‌توانید میکرونیدلینگ را خودتان انجام ندهید و برای درمان‌های هفتگی یا ماهانه به کلینیک‌ها یا پزشکان پوست و مو مراجعه کنید. ولی در کل خرید دستگاه به صرفه‌تر است.

آیا میکرونیدلینگ درمان خوبی است؟ به تنهایی خیر ولی در کنار سایر روش‌های درمانی مثل مصرف ماینوکسیدیل موضعی، می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند. در کل حتی در مقاله‌ای که اشاره کردیم اینطور ذکر شده است: «میکرونیدلینگ از نظر درمانی موثر است ولی از نظر زیبایی نتایج چشمگیری ندارد.»

ماندگاری نتایج چقدر است؟ نتایج میکرونیدلینگ مثل اکثر روش‌های درمان ریزش مو موقتی است و فقط تا زمانی که به طور مداوم از آن استفاده کنید، موثر است.

برای چه کسانی مناسب است؟ محدودیت یا تفاوتی در استفاده از میکرونیدلینگ پوست سر توسط افراد مختلف وجود ندارد. اگر دیابت دارید، از داروهای رقیق‌کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنید یا سابقه آکنه و اگزما دارید، قبل از میکرونیدلینگ حتماً با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. خانم‌های باردار هم نباید از میکرونیدلینگ استفاده کنند.

چه عوارضی دارد؟ عوارض جانبی خاصی برای دستگاه‌های میکرونیدلینگ مشاهده نشده است. کبودی، درد و تورم از جمله عوارض این روش هستند که البته موقتی‌اند و زود برطرف می‌شوند.

درمان ریزش مو با داروهای تجویزی

داروهای درمان ریزش مو

درمان های دیگری که برای ریزش مو وجود دارند، داروهای تجویزی هستند. این که چه دارویی برای شما مناسب است به موارد زیر بستگی دارد:

 • علت ریزش مو
 • شریاط عمومی سلامت
 • سن
 • اهداف درمانی
 • برنامه برای بارداری و بچه‌دار شدن

هر دارویی، از استامینوفن گرفته تا داروهای شیمی‌درمانی، عوارض جانبی محتملی دارند که ممکن است شما را درگیر کنند. داروهای درمان ریزش مو نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

معروف داروهای تجویزی که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

فیناستراید و دوتاستراید

فیناستراید Finasteride درمان ریزش مو با الگوی مردانه

فیناستراید دارویی است که از سوی سازمان FDA برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه تایید شده است. این دارو می‌تواند باعث کاهش سرعت ریزش مو و تحریک رشد موهای جدید بشود. فیناستراید و دوتاستراید تولید هورمون DHT در پوست سر را مهار می‌کنند. DHT نوعی هورمون جنسی آندروژنی بوده که از عوامل موثر بر ریزش موی ارثی است.

فیناستراید را به شکل فرص و با دوز ۱ میلی‌گرم روزانه باید مصرف کنید. دوتاستراید هنوز برای درمان آلوپسی آندروژنی تایید نشده ولی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که احتمالاً موثرتر از فیناستراید است. برای تهیه هردوی این داروها نیاز به نسخه دارید. هیچگاه این داروها را خودسرانه مصرف نکنید.

فیناستراید: قبل و بعد

آقایی که تصویرش را می‌بینید با داروی فیناستراید درمان شده است. تصویر ‌ بعد از یک سال و تصویر C بعد از دو سال درمان را نشان می‌دهند. تصویر A هم پیش از شروع درمان است.

مثل سایر داروها و درمان های ریزش مو ، فیناستراید هم مدتی زمان می‌برد تا اثر کند. حداقل ۴ ماه و حداکثر یک سال باید از این دارو مصرف کنید تا ببینید که نتایجش روی شما چگونه است.

آیا فیناستراید درمان خوبی است؟ بله. فیناستراید شاید تنها روش درمان ریزش مو باشد که به شکل چشمگیری موثر است. البته نه در همه افراد. تقریباً نیمی از مردان نتیجه‌ای از فیناستراید نمی‌گیرند. همچنین زمانی باید قرص را شروع کنید که تازه ریزش مویتان شروع شده باشد. هرچه دیرتر قرص را شروع کنید، نتایج ضعیف‌تر خواهد بود.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ فیناستراید درمان دائم ریزش مو نیست. تا زمانی که از دارو استفاده کنید، حال موهایتان خوب است و نمی‌ریزد. بین ۲ تا ۶ ماه بعد از قطع مصرف دارو ریزش مو به حالت سابق (یا بدتر) باز می‌گردد.

برای چه کسانی مناسب است؟ این دارو برای درمان ریزش مو در مردان طراحی شده است. گاهی برای خانم‌های دچار ریزش موی ارثی که فعلاً نمی‌خواهند باردار شوند نیز تجویز می‌شود. البته میزان تاثیر دارو روی خانم‌ها دقیقاً مشخص نیست.

چه عوارضی دارد؟ عوارض فیناستراید طبق اعلام FDA، شرکت‌های داروسازی و پژوهش‌های علمی، موقتی هستند. عوارضی مانند اختلالات عملکرد جنسی (مثل اختلال نعوظ) در حدود ۱۰ درصد مصرف کنندگان و عوارضی مانند بزرگ شدن پستان‌ها و اختلالات خلقی (مثل افسردگی) در کمتر از ۱۰ درصد مشاهده می‌شود. مشکل اختلالات عملکرد جنسی در حدود ۱ درصد مصرف کنندگان ممکن است تا حتی ۴ سال بعد از قطع دارو دیده شود.

اسپیرونولاکتون و سیپروترون استات

برای درمان خانم‌هایی که دچار ریزش مو با الگوی زنانه هستند، اسپیرونولاکتون و سیپروترون استات از انتخاب‌های ما هستند. هردوی این داروها (با سازوکارهای متفاوت) باعث کاهش هورمون‌های جنسی مردانه می‌شوند. مصرف این داروها برای درمان ریزش مو مردان اصلاً توصیه نمی‌شود؛ چرا که عوارض زیادی خواهد داشت.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اسپیرونولاکتون می‌تواند در ۴۰ درصد از خانم‌های دچار ریزش موی ارثی موثر باشد. در یکی از مطالعات از ۱۶۶ خانمی که اسپیرونولاکتون مصرف کردند، ۴۲ درصدشان بهبودی متوسط و ۳۱ درصد افزایش ضخامت مو را گزارش کردند.

نکته‌ی خیلی مهم این است که در زمان بارداری یا در صورت اقدام برای بارداری مصرف دارو را قطع کنید. اسپیرونولاکتون می‌تواند باعث اختلالات مادرزادی در نوزاد شود. حتی به پزشکان پوست توصیه می‌شود که اگر احتمال بارداری خانمی بود، همراه با اسپیرونولاکتون برای او داروهای ضدبارداری هم تجویز کند.

در مورد اثر سیپروترون استات برای درمان ریزش مو ، پژوهش‌ها ضد و نقیض هستند. یکی از پژوهش‌ها نشان داد که این دارو به اندازه‌ی اسپیرونولاکتون موثر است. پژوهش دیگری هم نشان داد که این دارو در حد ماینوکسیدیل هم تاثیر ندارد.

آیا این دو دارو درمان‌های خوبی هستند؟ بله. در برخی از خانم‌ها می‌توانند واقعاً معجزه کنند. البته به دلیل این که هردو داروهای قدرتمندی هستند، باید حتماً در صورت تشخیص پزشک و زیر نظر او مصرف شوند. هیچگاه این دو دارو را خودسرانه مصرف نکنید.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ اثر این دو دارو مثل سایر داروهای درمان ریزش مو تا زمانی است که آن‌ها را مداوم مصرف کنید. ممکن است در دوره‌هایی لازم باشد که دارو را قطع کنید. در این بازه‌ها می‌توان از درمان‌های جایگزین مثل ماینوکسیدیل استفاده کرد. به هر حال این موارد را پزشک‌تان باید بگوید.

برای چه کسانی مناسب است؟ اسپیرونولاکتون و سیپروترون استات انتخاب‌های اول ما نیستند و اگر سایر روش‌های درمان ریزش مو اثر نکنند، به سراغ این دو می‌رویم. این داروها برای درمان ریزش مو مردان نیستند چون باعث مشکلات جنسی، ژنیکوماستی (بزرگ شدن پستان‌ها) و مشکلات عدیده‌ی دیگر می‌شوند.

چه عوارضی دارد؟ اسپیرونولاکتون می‌تواند باعث سردرد، کاهش میل جنسی، اختلالات قاعدگی، خستگی و افزایش پتاسیم خون شود. سیپروترون استات نیز می‌تواند باعث اختلالات قاعدگی، افزایش وزن، دردناک شدن پستان‌ها، کاهش میل جنسی، افسردگی و تهوع شود. برای رفع عوارضی مانند اختلالات فاعدگی می‌توان از قرص‌های ضد بارداری استفاده کرد.

سایر داروها

اگر دچار عفونت یا التهاب دردناک شده‌اید، باید برای دریافت داروی مناسب به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

برای مثال، نوعی ریزش مو به نام FFA یا آلوپسی فیبروزی پیشانی وجود دارد که می‌تواند باعث التهاب دردناکی در پوست سر شود. در این مواقع باید بروید دکتر تا به شما آنتی‌بیوتیک و داروی ضدمالاریا بدهد. کچلی قارچی هم یکی از علل نسبتاً شایع ریزش مو، به ویژه در کودکان است. درمان این بیماری عفونی استفاده از داروهای ضد قارچی و شامپوی کتوکونازول است که دریافتشان نیاز به نسخه دارد.

دیگر داروهایی که ممکن است برای درمان ریزش موی ارثی استفاده شوند را در زیر فهرست کرده‌ایم. استفاده از این داروها برای ریزش مو تایید نشده ولی تا حدی موثر نشان داده‌اند:

 • شامپو یا کرم کتوکونازول ۲ درصد
 • ترتینوئین موضعی
 • دیترانول یا آنترلاین موضعی

درمان ریزش مو در کلینیک

درمان‌های خانگی و داروها معمولاً روش‌های مقرون به صرفه‌تر و راحت‌تری هستند. مشکلات اقتصادی از یک طرف، درمان‌های گران و عدم اعتماد به کلینیک‌ها از سمت دیگر باعث شده که انتخاب درمان های کلینیک ریزش مو با شک و تردید زیادی همراه باشد.

کاشت مو

موثرترین درمان ریزش موی ارثی، کاشت مو است که یک روش کلنیکی محسوب می‌شود. در مجله ریرا تمرکز ویژه‌ای روی کاشت مو داشته‌ایم و با جزئیات بالا آن را بررسی کرده‌ایم. می‌توانید سری به صفحه زیر بزنید:

در کاشت مو، جراح از نواحی پشت و طرفین سر، ریش، پشت یا سینه، فولیکول‌های مویی را خارج می‌کند و در محل‌های دچار طاسی پیوند می‌زند. در واقع کاشت مو یک جور پیوند عضو است. اعضای بسیار کوچکی که فولیکول نام دارند و ما هزاران عدد از آن‌ها را روی پوست‌مان داریم.

فولیکول‌ها در جای جدید خود قرار می‌گیرند و بعد از مدت کوتاهی موسازی را آغاز می‌کنند. در واقع موهای کاشته شده دقیقاً مثل موهای عادی شما هستند. حتی بهتر هم هستند، چون دیگر نمی‌ریزند!

بحث کاشت مو بسیار مفصل است ولی بیایید نکات اصلی آن را مرور کنیم:

آیا کاشت مو درمان مناسبی است؟ بله. کاشت مو تنها درمان قطعی ریزش مو است. همانطور که تا اینجا خواندید، تمام درمان‌های ریزش مو تا زمانی موثرند که به شکل مداوم از آن‌ها استفاده کنید. کاشت مو یک بار برای همیشه است.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ برای کاشت مو از فولیکول‌هایی استفاده می‌شود که نسبت به ریزش مقاوم هستند. مثل فولیکول‌های موجود در پشت و طرفین سر. این فولیکول‌ها برای مدت طولانی (احتمالاً تا پایان عمر) روی سر شما خواهند ماند. البته به مرور تراکم موها و ضخامتشان کم می‌شود. ولی معمولاً کسانی که مو می‌کارند، تا سنین بسیار بالا وضعیت موهای سرشان خوب است.

برای چه کسانی مناسب است؟ کاشت مو بیشتر برای آقایانی مناسب است که از ریزش موی ارثی یا ریزش مو با الگوی مردانه رنج می‌برند. جبران طاسی‌های ناشی از آسیب‌ها و سوختگی‌ها نیز با کاشت مو میسر است. کاشت برای خانم‌ها دشوار است.

چه عوارضی دارد؟ روش‌های کاشت مو کنونی کم‌تهاجمی و موثر هستند. احتمالاً بزرگ‌ترین عارضه موفقیت آمیز نبودن کاشت مو و اتلاف هزینه‌ است. زخم، التهاب و ورم از جمله عوارض موقت کاشت مو هستند و عفونت و نکروز از عوارض خطرناک و نادر آن به حساب می‌آیند.

تزریق کورتون درمان ریزش مو سکه‌ای

تزریق کورتون موثرترین روش درمان ریزش مو سکه‌ای یا آلوپسی آره‌آتا به حساب می‌آید. تزریق کورتون در محل دچار طاسی یا کمپشتی صورت می‌گیرد. معمولاً هر ۴ تا ۸ هفته باید تزریق صورت بگیرد و این کار در مطب پزشک یا کلینیک انجام می‌شود.

آیا تزریق کورتون درمان مناسبی است؟ بله. برای درمان ریزش مو سکه‌ای راه‌های زیادی نداریم. تزریق کورتون یکی از راه‌های خوب و کم عارضه است.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ کورتون معمولاً در عرض ۱۲ هفته باعث رشد مو در نواحی تزریق شده می‌شود. بعد از در آمدن موها، دیگر موها نمی‌ریزند تا زمانی که دوباره بیماری خودش را نشان بدهد و باعث ریزش سکه‌ای مو شود. ریزش دوباره می‌تواند در همان محل قبل یا محل‌های جدید باشد.

برای چه کسانی مناسب است؟ افرادی که از اشکال متوسط و شدید آلوپسی آره‌آتا یا ریزش موی سکه‌ای رنج می‌برند.

چه عوارضی دارد؟ تزریق کورتون عارضه‌ی خاصی ندارد.

پی آر پی

پی آر پی (PRP) مخفف روشی به نام «پلاسمای غنی از پلاکت» است. روشی که اخیراً کلینیک‌های پوست و مو تاکید زیادی رویش دارند. در این روش نسبتاً گران قیمت، مقداری خون از شما دریافت می‌شود، بخش پلاسمای خون توسط دستگاه سانتریفیوژ جدا شده و به درون پوست سر شما تزریق می‌شود. این پلاسما حاوی فاکتورهای رشدی است که فولیکول‌ها را به موسازی تحریک می‌کند.

کل این پروسه بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. درد ندارد و نیازی نیست بعدش استراحت یا ریکاوری کنید.

درمان ریزش مو با روش پی آر پی
تصویر سمت راست ۶ هفته بعد از دومین تزریق پی آر پی را نشان می‌دهد/منبع

آیا پی آر پی درمان مناسبی است؟ در بررسی پژوهش‌ها متوجه شدم که مطالعات زیادی روی این درمان ریزش مو انجام نشده است. پی آر پی در ابتدا برای درمان مشکلات مفاصل و استخوان‌ها استفاده می‌شد و استفاده از آن برای ریزش مو قدمت زیادی ندارد. در یکی از پژوهش‌های قابل اسنتاد، پی آر پی توانسته بود باعث افزایش تراکم به اندازه‌ی ۱۲ عدد تار مو در هر سانتی‌متر مربع بشود. یعنی تقریباً چیزی به اندازه‌ی ماینوکسیدیل. به هر حال پی آر پی نمی‌تواند به تنهایی ریزش مو را درمان کند و باید جزئی از یک برنامه چند جانبه باشد.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ مثل سایر درمان های ریزش مو، ماندگاری این روش هم تا زمانی است که آن را دریافت کنید. برنامه درمانی معمولاً به این شکل است که برای سه یا چهار ماه اول ماهی یکبار و پس از آن هر ۳ یا ۶ ماه یکبار باید برای تزریقات مراجعه کنید.

برای چه کسانی مناسب است؟ پی آر پی برای تمام خانم‌ها و آقایانی که از ریزش موی ارثی رنج می‌برند مناسب است.

چه عوارضی دارد؟ درد، تورم و کبودی از عوارض موقت و گذرای این روش هستند.

مزوتراپی

در مزوتراپی سرم درمانی مخصوصی به کمک سوزن‌های کوتاه دستگاهی به اسم مزوگان (تفنگ مزوتراپی) به لایه‌ی میانی پوست سر تزریق می‌شوند. سرم درمانی که کوکتل نامیده می‌شود، بسته به صلاح دید پزشک فرموله می‌شود و می‌تواند شامل داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل، مکمل‌هایی گیاهی، ویتامین‌ها و … باشد.

آیا مزوتراپی درمان مناسبی است؟ به عنوان درمان اصلی ریزش مو نه ولی می‌تواند به عنوان یکی از درمان‌های مکمل موثر باشد. مثلاً در یک پژوهش بعد از این که ۲ سال درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل و فیناستراید در یک فرد پاسخ مطلوبی نداده بود، مزوتراپی را به برنامه‌ی درمانی اضافه کردند و به نتایج خیلی خوبی رسیدند.

مزوتراپی نتایج اولیه خوبی نشان داده ولی باید مطالعات بیشتری رویش انجام بگیرد تا ترکیب مناسب سرم‌های درمانی، دوز مناسب و تعداد جلسات درمانی بهینه را شناسایی کنند. به بیان دیگر، هنوز دستورالعمل درمانی مناسبی برای مزوتراپی مو وجود ندارد.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ (ببخشید از جمله‌های تکراری) مزوتراپی هم مثل سایر روش‌های درمان ریزش مو تا زمانی موثر است که جلسات درمانی منظم داشته باشید.

برای چه کسانی مناسب است؟ مزوتراپی برای آقایان و خانم‌ها موثر است. همچنین می‌توان از آن برای افزایش سرعت رشد موها و درمان تلوژن افلوویوم استفاده کرد.

چه عوارضی دارد؟ مزوتراپی ایمن و کم‌خطر است. التهاب و درد از جمله عوارض موقت این روش هستند.

لیزر درمان ریزش مو

لیزرهای رشد موی کلینیکی از همان تکنولوژی بهره می‌برند که در لیزرهای رشد موی خانگی استفاده شده است؛ یعنی همان روش درمان با لیزر کم‌توان یا LLLT. لیزرهای رشد موی کلینیکی می‌توانند برای درمان ریزش مو ارثی، آلوپسی آره‌آتا، طاسی ناشی از شیمی‌درمانی و بهبود نتایج کاشت مو موثر باشند.

لیزر رشد مو روشی ایمن است ولی نتایج چشمگیری ندارد. در ایران بیشتر از این روش برای بهبود نتایج کاشت مو استفاده می‌شود.

مکمل‌های درمان ریزش مو

مکمل‌های زیادی هستند که ادعا می‌کنند به رشد موها کمک می‌کنند یا جلوی ریزش آن‌ها را می‌گیرند. یک قانون کلی داریم که هیچ مکملی خاصیت درمانی ندارد؛ مگـــر اینکه از کمبود یک یا چند ماده‌ی مغذی خاص رنج ببرید.

اگر در آزمایش خون مشخص شود که کمبود بیوتین، آهن یا زینک (روی) دارید، پزشک متخصص پوست بهتان مکمل‌های مناسب را پیشنهاد می‌کند. نیاز روزانه بدن به این سه مورد را در پایین گفته‌ایم:

 • زینک: آقایان ۱۱میلی‌گرم در روز و خانم‌ها ۸ میلی‌گرم در روز
 • آهن: آقایان ۸ میلی‌گرم در روز و خانم‌ها پیش از یائسگی ۱۸ میلی‌گرم در روز و پس از آن ۸ میلی‌گرم در روز
 • بیوتین: روزانه ۲۵ تا ۳۰ میکروگرم

بیوتین، زینک و آهن را فقط زمانی مصرف کنید که آزمایش خون شما نشان دهد که کمبود دارید. اگر میزان این موارد در بدن شما خوب است، مصرف مکمل می‌تواند مضر باشد. برای مثال اگر آهن را بیش از حد دریافت کنید، دچار مسمومیت آهن می‌شوید. علایم اولیه‌اش شامل درد شکم و استفراغ است.

یادتان باشد مکمل‌هایی که برای درمان ریزش مو یا رفع کمبودهای غذایی طراحی شده‌اند، حاوی دوز بسیار زیادی از یک ماده‌ی خاص هستند. برای مصرف روزانه مولتی ویتامین‌ها انتخاب ایمنی هستند. بسیاری از آن‌ها برای گروه خاصی از افراد ساخته می‌شوند: مثلاً برای خانم‌های باردار، آقایان ورزشکار و … . برای انتخاب مولتی ویتامین مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

[epcl_icon icon=”fa-bullhorn” size=”40px” color=”#bc9469″][/epcl_icon]

فولیکول در حال حاضر نمی‌تواند مولتی ویتامین خاصی را به شما معرفی کند ولی در حال بررسی محصولات مختلف هستیم. اگر شما مولتی ویتامین خوب و موثری می‌شناسید، حتماً کامنت بگذارید تا ما و دیگر خوانندگان از تجربیات ارزشنمندتان استفاده کنیم.

درمان های سنتی و جایگزین ریزش مو

اگر جست‌وجویی در گوگل بکنید متوجه می‌شوید که انواع و اقسام روش‌های سنتی و آشپزخانه‌ای (چون از مواد آشپزخانه استفاده می‌شود) برای درمان ریزش مو معرفی شده‌اند. در ادامه می‌خواهیم نگاهی به این روش‌ها بیندازیم.

ساو پالماتو

یکی از درمان‌های طبیعی ریزش مو که در دنیا خیلی معروف شده، ساو پالمتو یا نخل اره‌ای است. قبل از ریزش مو، از عصاره نخل اره‌ای برای درمان بزرگ شدگی پروستات، آکنه و موارد این چنینی استفاده می‌کردند. دانشمندان می‌گویند که فواید ساو پالمتو احتمالاً به خاطر این است که آنزیم تولید کننده هورمون DHT را مهار می‌کند. همان هورمونی که متهم اصلی ریزش موی ارثی است.

ساو پالماتو هم به صورت خوراکی قابل مصرف هست و هم به صورت موضعی. معمولاً شکل‌های موضعی همراه با کافئین هستند. گفته می‌شود که کافئین با اثر روی فولیکول می‌تواند باعث کارکرد بهتر فولیکول و بهبود رشد موها بشود. این اثرات هنوز اثبات نشده‌اند.

آیا ساو پالماتو درمان مناسبی است؟ روی اثرات ساو پالماتو مطالعات جسته و گریخته‌ای انجام شده است. اکثرشان نشان می‌دهند این عصاره‌ی طبیعی به شکل خوراکی و موضعی ممکن است درمان مناسبی برای ریزش مو باشد. البته برای تایید این موضوع نیاز به مطالعات قوی‌تر و گسترده‌تر است. هم برای این که میزان اثرگذاری آن را بررسی کنیم و هم برای اینکه ببینیم مصرف بلند مدت ساو پالماتو چه اثراتی دارد.

ماندگاری نتایج چقدر است؟ (بازهم ببخشید بابت جمله‌های تکراری) ساو پالماتو نیز مثل سایر روش‌های درمان ریزش مو تا زمانی موثر است که به طور منظم مصرف کنید.

برای چه کسانی مناسب است؟ ساو پالماتو پتانسیل این را دارد که در آینده و با مطالعات بیشتر به یکی از درمان‌های مناسب و استاندارد برای ریزش مو تبدیل شود. ولی فعلاً نمی‌دانیم دقیقاً به چه کسانی می‌تواند کمک کند. ریزش موی ارثی بهترین کاندیدا برای مصرف این مکمل گیاهی است.

چه عوارضی دارد؟ از آن‌جایی که نخل اره‌ای یک مکمل گیاهی است، در مورد دوز مصرف مناسب و اثرات استفاده‌ی بلند مدت آن اطلاعات زیادی نداریم. به نظر می‌رسد که عوارض این مکمل محدود و خفیف هستند.

محصولات تجاری درمان ریزش مو

محصولات تجاری زیادی به شکل لوسیون، سرم و شامپو با عنوان ضد ریزش مو به فروش می‌رسند. این‌ها می‌توانند موثر باشند ولی قطعاً درمانی برای ریزش مو نیستند. اکثر این محصولات گران قیمت هستند و واقعاً نسبت به قیمت‌شان تاثیر چندانی روی ریزش موی ارثی ندارند.

دسته‌ای از محصولات حاوی ماینوکسیدیل یا فیناستراید موضعی هستند. این‌ها می‌توانند موثر باشند. به خصوص که با روغن‌ها و عصاره‌های طبیعی مخلوط شده‌اند و از این جهت می‌توانند جلوی شوره و خشکی پوست سر را هم بگیرند.

آب پیاز

استفاده از آب پیاز به شکل موضعی برای درمان ریزش مو شهرت جهانی دارد. آب پیاز سابقه‌ی زیادی هم در درمان ریزش مو دارد.

اگر طاسی حاصل تغذیه نامناسب بود، باید پوست را پاک کرد و سپس برگ انجیز یا پیاز خام مالید.

آمبروز پاره – پزشک دربار فرانسه در قرن ۱۲

آب پیاز طبق یک پژوهش می‌تواند برای ریزش مو مناسب باشد ولی به هیچ عنوان درمان ریزش مو نیست. می‌توانید در کنار سایر روش‌های درمانی آب پیاز به سرتان بزنید که توصیه می‌کنم این کار را نکنید. هم بوی بدی دارد و هم پوست‌ سرتان را خشک می‌کند.

روغن کرچک

روغن کرچک یکی از درمان های بسیار قدیمی برای ریزش مو است. این روغن می‌تواند به مرطوب کردن پوست سر، کاهش شوره و زیبایی موها کمک کند. هیچ پژوهش علمی وجود ندارد که اثر روغن کرچک به عنوان درمان ریزش مو را تایید کند. فقط یک پژوهش در سال ۲۰۰۳ پیشنهاد داده که روغن کرچک با بهبود پوشش موها می‌تواند زیبایی ظاهری موی سر را بهبود ببخشد.

شنبلیله و دیگران

مواردی که در ادامه فهرست کرده‌ایم، در سایت‌های ایرانی و خارجی به عنوان درمانی برای ریزش مو معرفی شده‌اند ولی هیچ پژوهش و مطالعه‌ی علمی روی آن‌ها انجام نشده است. این یعنی میزان اثرگذاری‌شان مشخص نشده و مهم‌تر از آن نمی‌دانیم چقدر ایمن هستند.

 • شنبلیله
 • آلوئه‌ورا
 • روغن نارگیل
 • تخم مرغ و ماست
 • عسل

سخنی از طرف ریرا

در این مقاله سعی کردیم تمام روش‌های درمان ریزش مو را پوشش بدهیم. برای این‌کار مانند سایر مقاله‌های این مجله اینترنتی از جدیدترین منابع و تحقیقات بهره بردیم که لینک آن‌ها را در طول مقاله درج کرده‌ایم.

تمام هدف ما در تیم تحریریه ریرا بالابردن سطح اطلاعات و آگاهی شما مخاطیبن عزیز است. ما این را به عنوان بخشی از عهدنامه پزشکی خود می‌دانیم. لطفا سوالات، نظرات و نگرانی‌های خود را با ما در میان گذارید. تیم ری‌را برای آرامش‌خاطر شما کار می‌کند.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله‌ی قبلی
فیناستراید Finasteride

همه چیز در مورد فیناستراید

مقاله‌ی بعدی
ریزش موی سکه ای یا آلوپسی باربی

ریزش موی سکه ای در ریش

مطالب مرتبط