درمان ریزش موی سکه ای

خداوند متعال درمان تمام دردهای عالم را پیش‌بینی نموده است. آن‌چه مهم است، پیدا شدن این درمان هاست. ریزش موی سکه ای یکی از بیماری‌هایی است که درمان‌های متعدد برای آن مطرح شده است اما هیچ‌کدام تاکنون صد در صد موثر نبوده‌اند.

خداوند متعال درمان تمام دردهای عالم را پیش‌بینی نموده است. آن‌چه مهم است، پیدا شدن این درمان هاست. ریزش موی سکه ای یکی از بیماری‌هایی است که درمان‌های متعدد برای آن مطرح شده است اما هیچ‌کدام تاکنون صد در صد موثر نبوده‌اند.

در این نوشتار به درمان ریزش موی سکه ای می‌پردازیم و تنها یک هدف داریم؛ جامع و مانع بودن:

  • جامع بودن از این نظر که جامع‌ترین منبع باشیم برای ریزش موی سکه ای.
  • مانع از این منظر که به شایعات اشتباه و گوناگونی که ممکن است برای درمان این بیماری به گوش برسد، پاسخ دهیم.

ریزش موی سکه ای چیست؟

ما معتبرترین منابع علمی را بررسی کردیم و بر اساس آن، صفحه ویژه ریزش موی سکه‌ای را ایجاد نمودیم. البته در ادامه توضیحات مختصر را اینجا می‌دهیم، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه ویژه این بیماری هم سر بزنید.

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا، نوعی ریزش مو به صورت موضعی است. یعنی برخلاف انواع دیگر ریزش مو که به صورت یکنواخت اتفاق می‌افتد، این بیماری بخش خاصی از نواحی مودار بدن را هدف قرار می‌دهد.

انواع

آلوپسی آره آتا خود انواع و اقسامی دارد؛

  1.  در نوع اول (آلوپسی آره آتا پراکنده) آن مو به صورت دایره‌های کوچکی بر روی سر یا ریش (در مردان) شروع به ریزش می‌کند.
  2. در نوع دوم (آلوپسی توتالیس) آن تمام موی بخش خاصی از بدن (مثلا سر) می‌ریزد.
  3. در نوع سوم (آلوپسی یونیورسالیس) موهای تمام نواحی بدن می‌ریزد.

در کودکان: این بیماری در کودکان هم دیده می‌شود. در این زمینه هم مقاله ای نوشته ایم که پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز مطالعه کنید.

در ریش: ریزش موی سکه ای در ریش از انواع نسبتا شایع بیماری در مردان است که ریش آن‌ها را درگیر می‌کند.

علت ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای نوعی بیماری خودایمنی است. بیماری خودایمنی یعنی سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های خود آدم حمله می‌کند و آدم را یاد شعر زیبای «ما ز یاران چشم یاری داشتیم» می‌اندازد.

چرا سیستم ایمنی به فولیکول‌های موی خود فرد آسیب می‌زند؟ دقیق معلوم نیست.

درمان آلوپسی آره آتا

برای این بیماری درمان‌های گوناگون و متنوعی مطرح می‌شود. در این نوشتار تمام این درمان‌ها را بررسی می‌کنیم.

یک نکته قابل توجه این است که تاکنون درمان قطعی برای هیچ یک از انواع ریزش موی سکه ای به اثبات نرسیده است. تمام روش‌های ذکر شده در این مقاله هم براساس شواهد علمی و منابع معتبر، درجاتی از درمان را نشان داده‌اند.

استروئید‌های موضعی

داروهایی  همچون دیپرولین (بتامتازون) جز این دسته از داروها هستند. معمولا اولین درمان دارویی است که در ایران برای ریزش موی سکه ای به کار برده می‌شود.

استروئیدهای تزریقی

درمان مورد استفاده در بیماری آلوپسی آره آتا در بزرگسالان است بخصوص اگر بیماری سر یا ابرو را تحت تاثیر قرار داده باشد.

استفاده از استروئیدهای تزریقی جدای از ترسی که ممکن است بیمار از خود تزریق داشته باشد، عوارضی هم دارد.عارضه جانبی این روش نازک شدن پوست در محل تزریق خواهد بود. هم‌چنین نمی‌توان برای کودکان از تزریق استفاده کرد.

روگاین یا تروکسیدیل (مشتقات ماینوکسیدیل)

انواعی از داروها را شامل می‌شود. با این دارو را در مقاله‌ای جداگانه به صورت کامل بررسی کرده‌ایم. ممکن است در صورت توقف مصرف شاهد ریزش مجدد مو باشید.

محرک‌های رشد موضعی

آنترالین از داروهای این دسته است که به رشد مجدد مو در افراد دچار ریزش سکه ای کمک می‌کند.

استروئیدهای خوراکی

داروهایی با عوارض جانبی بالا هستند. پس نباید در شروع بیماری از آن‌ها استفاده کرد. با توجه با عوارض بالا، از این داروها نباید بیش‌تر از 2ماه استفاده کرد. ممکن است در صورت توقف مصرف این داروها شاهد ریزش مجدد مو باشید.

مهارکننده‌های جک!

از داروهای جدیدی هستند که برای درمان این ریزش موی سکه ای در حال استفاده هستند. جک نام نوعی آنزیم است که با مهار آن می‌توان جلوی شناسایی شدن فولیکول مو توسط سیستم ایمنی را گرفت.

دیفنسیپرون

باعث ایجاد واکنش های آلرژی و التهاب در نواحی آسیب دیده می‌شود. به این ترتیب سیستم ایمنی این بار برای کاهش التهاب وارد کارزار می‌شود. التهاب واکنش بدن در مواجهه با عامل بیرونی است. دخالت سیستم ایمنی برای کاهش التهاب در هنگام استفاده از این دارو به کاهش علائم بیماری ریزش مو منجر می‌شود.

آنترالین

از داروهای مورد استفاده برای درمان پسوریازیس است که ممکن است در درمان ریزش موی سکه ای هم آثاری مثبت از خود نشان دهد.

درمان های خانگی

درمان‌های خانگی در همه کشورها از جمله ایران طرفداران خود را دارد. این درمان‌ها معمولا کم هزینه و ساده هستند. در ادامه روش‌های خانگی برای بهبود شرایط ریزش موی سکه ای را بررسی می‌کنیم.

سیر

سیر درمان خانگی آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای

یک بار در سال 2007 اثر این دارو بر روی ریزش مجدد مو در افراد مبتلا به آلوپسی بررسی شده است. بر اساس این مقاله سیر اثری مثبت در درمان این افراد داشته است.

لینک مقاله منتشر شده در سال 2007 به زبان انگلیسی

ویویسکال

استفاده از ویویسکال برای درمان آلوپسی باربی

تهیه شده از مواد معدنی اقیانوس! ماده‌ای که اثر مثبت آن در درمان طیفی از ریزش مو ثابت شده است. در ایران نیز این دارو قابل تهیه و مصرف خواهد بود.

مکمل‌های روی و بیوتین

بدن ما به مقادیر مشخصی از انواع مواد معدنی، روی و ویتامین‌های گروه B مانند بیوتین نیاز دارد. کمبود این ویتامین‌ها ممکن است باعث ریزش مو شود.

داروهای دیگر

داروهای جدید ممکن است در درمان بیماری موثر باشند. داروهای قدیمی هم ممکن است موثر باشند. به طور کلی در علم پزشکی نباید با قاططعیت از چیزی صحبت کرد. این علم، پویا است و هر روز بهبود می‌یابد.

تمام اطلاعات جدید درباره این بیماری را در صفحه‌ی مخصوص ریزش موی سکه‌ای آورده‌ایم. این اطلاعات به صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شوند. ممکن است درمان قطعی بیماری ریزش موی سکه ای در آینده نزدیک کشف شود. در حال حاضر داروهای زیادی برای این امر مشغول آزمایش هستند. داروهایی مانند فیناستراید و سایر روش‌های درمانی.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله‌ی قبلی
علایم آکنه

نشانه‌های‎ آکنه

مطالب مرتبط